SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Shingrix, szczepionka na półpaśca uzyskał aprobatę w Europie i Japonii
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.03.2018
 
 
Shingrix, szczepionka na półpaśca została zaaprobowana w Europie i Japonii. W październiku 2017 r. preparat został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Półpasiec powstaje, gdy dochodzi do reaktywacji tego samego wirusa, który powoduje ospę wietrzną. U większości dorosłych w wieku powyżej 50 lat, wirus półpaśca jest uśpiony w układzie nerwowym, a ryzyko zachorowania na półpaśca wzrasta gwałtownie po 50 roku życia.

Shingrix jest szczepionką nie zawierającą żywych drobnoustrojów, w jej skład wchodzi glikoproteina E i środki wspomagające AS01B, które generują silną i długotrwałą odpowiedź immunologiczną, pomagającą w przezwyciężyć spadek odporności, który występuje w miarę starzenia się organizmu. Szczepionkę podaje się domięśniowo w dwóch dawkach.

Zatwierdzenie Shingrix opierało się na programie badań klinicznych fazy 3, który oceniał skuteczność, bezpieczeństwo i immunogenność leku u ponad 38 000 osób. W zbiorczej analizie tych badań szczepionka wykazała skuteczność przeciwko półpaścowi powyżej 90% u dorosłych w wieku 50 lat i starszych oraz u osób w wieku 70 lat lub starszych. Skuteczność była utrzymywana podczas 4-letniego okresu obserwacji.

Szczepionka Shingrix również zmniejszała częstość występowania neuralgii popółpaścowej, najczęstszego powikłania związanego z półpaścem. Najczęstsze działania niepożądane zgłaszane podczas badań klinicznych to ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Większość reakcji była przejściowa i miała nasilenie łagodne do umiarkowanego, trwające krócej niż 3 dni.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe