Specjalizacje, Kategorie, Działy

Słońce uszkadza skórę nawet w ciemności?

Udostępnij:
Według naukowców z Yale, w melanocytach dochodzi do uszkodzeń DNA także w okresie powyżej 3 godzin od samego narażenia na promieniowanie UV
Zespół badaczy pod kierownictwem naukowców z Yale donosi, że duża część uszkodzeń związanych z promieniowaniem UV pojawia się już po ekspozycji na słońce.


Szczegóły tej pracy zostały opublikowane w Science. W swoim badaniu lekarze z kliniki Yale School of Medical wystawiali myszy oraz ludzkie melanocyty na działanie promieniowania UV ze specjalnych lamp. Promieniowanie to powodowało zmiany w DNA prowadzące do zablokowania prawidłowego procesu translacji DNA. Ku zaskoczeniu naukowców, okazało się jednak, że zmiany w melanocytach powstawały nie tylko natychmiast po narażeniu na szkodliwe promieniowanie, ale także w dłuższym okresie po ekspozycji.


Co ciekawe jednak, w komórkach, które nie zawierały melaniny, zmiany DNA powstawały jedynie podczas eskpozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Wyniki badania wskazują więc, że melanina może odgrywać zarówno rolę ochronną, jak i karcynogenną. Kolejnym krokiem badaczy było określenie, jaki procent uszkodzeń powstaje podczas ekspozycji na promieniowanie UV, a jaki "w ciemności".


Tym razem okazało się, że aż połowa zmian w melanocytach powstawała "w ciemnym okresie". Efekt ten jest tłumaczony faktem, że światło UV może aktywować enzymy powodującego wzbudzenie elektronu w cząsteczce melaniny. Energia generowana podczas tego procesu ma być następnie przenoszona na DNA i w ten sposób ma powodować uszkodzenia podobne do tych, wytwarzanych przez promieniowanie słoneczne. Wcześniej proces ten był obserwowany jedynie u niektórych roślin i zwierząt.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.