Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szczepionka przeciw alergicznemu nieżytowi nosa

Źródło: ScienceDaily/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.01.2018
 
 
Naukowcy z Instytutu Patofizjologii i Badań nad Alergiami we współpracy z wiedeńską firmą Biomay AG, Meduni Vienna, wykazali w badaniu II fazy, w których uczestniczyło 180 pacjentami w 11 europejskich ośrodkach, że cztery wstrzyknięcia syntetycznie wyprodukowanej szczepionki BM32 w pierwszym rok i powtórzenie w drugim roku leczenia łagodzą objawy alergii u pacjentów o co najmniej 25%.
Immunoterapia z zastosowaniem BM32 opiera się na innowacyjnej technologii rekombinowanego nośnika peptydowego, która wymaga znacznie mniejszej liczby iniekcji i niesie mniej skutków ubocznych niż inne immunoterapie dla alergików. Zastosowana szczepionka i wymagane przeciwciała mogą być wytwarzane syntetycznie. Obejmuje to ekstrakcję peptydów reaktywnych względem komórek B z alergenu za pomocą technologii opracowanej w Wiedniu. Peptydy te są modyfikowane tak, że tracą swoje właściwości wiążące dla swoistych dla alergenów IgE i służą jako białka nośnikowe do niezbędnego wsparcia komórek T.

Zastosowanie szczepionki średnio przyniosło średnio o 25% poprawę objawów w alergii. „Im bardziej alergiczny pyłek trawy, tym lepszy efekt szczepienia” - wyjaśnia Verena Niederberger-Leppin z Wydziału Chorób Uszu, Nosa i Gardła MedUni w Wiedniu główny autor badania,którego wyniki opublikowano w Journal of Allergy and Clinical Immunology. Naukowcy przypuszczają, że objawy będą się jeszcze bardziej zmniejszać, jeśli szczepienie zostanie powtórzone po kilku latach. I co najważniejsze szczepienie to może być potencjalnie również stosowane prewencyjnie.

Kolejne badanie fazy III zaplanowano na 2019 r. Przewiduje się, że zatwierdzenie szczepionki powinno nastąpić w 2021 r.

Badania nad skutecznością BM32 wykazały, że szczepionka może być również skutecznym lekiem na zapalenie wątroby typu B, a także może przynieść ulgę chorym na astmę. Badacze i eksperci Meduni Vienna z Biomay AG uważają także, że inne potencjalne zastosowania BM32 to leczenie alergii na roztocza, i sierść kota.

Około 400 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu alergii na pyłki traw (zapalenie błony śluzowej nosa) doświadczając takich objawów, jak katar, kaszel i poważnych problemów z oddychaniem. ________________________________________
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.