Specjalizacje, Kategorie, Działy

T-VEC wydłuża medianę przeżycia całkowitego u chorych na zaawansowanego czerniaka.

Udostępnij:
Talimogene laherparepvec (T-VEC) jest formą immunoterapii opartą na pochodnej wirusa herpes simplex typu 1 mającą na celu replikację w komórkach nowotworowych i produkcję czynnika stymulującego produkcję granulocytów (GM-CSF – granulocythe macrophage colony-stimulating factor). W założeniu ma to wzmocnić odpowiedź immunologiczną przeciwko komórkom czerniaka. W prezentowanym badaniu ramię kontrolne stanowią chorzy na czerniaka otrzymujący GM-CSF podskórnie. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był odsetek trwałych odpowiedzi (DRR – durable response rate) definiowany jako odpowiedź obiektywna trwająca dłużej niż 6 miesięcy.
Do badania włączono 437 chorych na czerniaka złośliwego w stopniu zaawansowania klinicznego IIIB do IV. Warunkiem udziału w badaniu była obecność zmian skórnych większych niż 10 mm. 291 z 295 chorych otrzymało T-VEC doguzowo w pierwszej dawce 106 pfu/mL, po 3 tygodniach w dawce 108 pfu/mL, a następnie w odstępach 2-tygodniowych. Objętość podawana do guza zależała od jego wielkości i wahała się od 0,1 ml do 4 ml. W ramieniu kontrolnym 127 ze 141 chorych otrzymało GM-CSF podskórnie w dawce 125μg/m2 przez 14 dni w cyklach co 28 dni.

DRR była istotnie wyższa w ramieniu T-VEC (16,3%) w porównaniu do ramienia GM-CSF (2,1%), p<0,001. Podobnie ORR (overall response rate) była wyższa w ramieniu T-VAC – 26,4% niż w ramieniu GM-CSF – 5,7%. Mediana OS wyniosła 23,3 miesiąca dla ramienia T-VEC oraz 18,9 miesiąca w ramieniu kontrolnym (p=0,051). W analizie podgrup wykazano, ze największą korzyść z otrzymywania T-VEC odnoszą chorzy w stopniu IIIB, IIIC oraz IVM1a. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi w ramieniu T-VEC były zmęczenie, dreszcze i gorączka, a jedynym zdarzeniem niepożądanym w stopniu 3 lub 4 występującym u ponad 2% chorych było zapalenie tkanki podskórnej – cellulitis 2,1%.

Podsumowując – T-VEC jest formą leczenia immunologicznego, które wykazało korzyść dla chorych na czerniaka złośliwego w zakresie DRR i OS.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.