Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trądzik u dorosłych kobiet?

Udostępnij:
Ostatnie badania przeprowadzone przez francuskich naukowców pozwalają lepiej zrozumieć trądzik występujący u dorosłych kobiet.
Coraz częściej jest obecnie rozpoznawany trądzik u dorosłych kobiet. Problem ten wiąże się jednak z wieloma pytaniami. Na część z nich szukali odpowiedzi naukowcy z Nantes we Francji. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology publikuje wyniki ich pracy.

Przeprowadzone badanie było prospektywną próbą, w której oceniano charakterystykę kliniczną oraz styl życia dorosłych kobiet (>25 r.ż.) z trądzikiem. Lekarze uczestniczący w pracy naukowej przeprowadzali dokładne badanie pacjentek oraz wypełniali specjalne kwestionariusze dotyczące przebiegu choroby, schorzeń towarzyszących, zwyczajów, leczenia itp. Łącznie zakwalifikowano 374 pacjentki. Wśród nich u 47,3% trądzik był określany jako łagodny. Trzeba jednak zauważyć, że część z uczestniczek w trakcie kwalifikacji do badania, była już leczona. Większość kobiet (89,8%) skarżyło się na trądzik występujący na twarzy ze spektrum ciężkości zmian podobnym jak u nastolatków. Zmiany trądzikowe były również obecne na tułowiu u 48,4% badanych. Natomiast u niewielkiej części osób (11,2%) występowały one jedynie w okolicy żuchwowej. W porównaniu do osób bez zlokalizowanych zmian trądzikowych, te z ostatniej grupy miały być częściej zatrudnione (90,5% vs 78,6%), zgłaszały wyższy poziom stresu codziennego (5,8% vs 5,1%) a dodatkowo określały swoją pracę jako bardziej stresującą (71,4% vs 57,5%). Osoby z tej grupy były także zdecydowanie mniej podatne na rozwój umiarkowanych i dużych zmian trądzikowych (7.1% vs. 50.1%), trądziku na tułowiu (19.0% vs. 51.9%) oraz pozapalnych zmian hiperpigmentacyjnych (23.8% vs. 51.9%). Dodatkowo częściej przepisywano u nich leki antyandrogenowe (16,7% vs 7,7%).

Opisywane badanie jest pierwszym, które w tak kompleksowy sposób charakteryzuje lokalizację zmian trądzikowych na twarzy u dorosłych kobiet. Zaskakującym jest fakt, że ich rozkład w prawie 90% jest taki sam, jak w wieku młodzieńczym. Stereotypy mówiące o trądziku wynikającym ze zmian hormonalnych i zlokalizowanym jedynie w okolicy żuchwowej okazały się błędne. Większość kobiet miało natomiast zaskórniki. Z uwagi na wyniki badań, autorzy rekomendują więc, aby leczenie kobiet z trądzikiem zaczynać od standardowej terapii oferowanej także młodszym pacjentom.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.