Specjalizacje, Kategorie, Działy

UE idzie na wojnę z solariami

Udostępnij:
Kategorie: Czerniak
Działy: Varia Aktualności
Unijni eksperci stwierdzili, że promieniowanie ultrafioletowe, w tym emitowane przez solaria, jest „kompletnie rakotwórcze”. Z taką opinią nie zgadzają się producenci i operatorzy solariów. Komisja Europejska na razie milczy.
Pod koniec listopada Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Zagrożeń dla Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER) opublikował wyniki badań na temat solariów. SCHEER jest niezależnym ciałem doradczym Komisji Europejskiej – 17 pracujących w nim naukowców analizuje najnowsze dane w dziedzinie zdrowia i środowiska oraz udziela Komisji odpowiednich zaleceń.

Jedną z ostatnich spraw, którą zainteresował się Komitet, jest kwestia solariów. Już rok temu SCHEER (wówczas funkcjonował jeszcze jako SCENIHR, Komitet Naukowy ds. Pojawiających się i Nowo Zidentyfikowanych Zagrożeń) wydał wstępną opinię, w której ostrzegał, że istnieją „mocne dowody”, że promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie to używane do celów kosmetycznych, zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry, a także, że są „umiarkowanie mocne dowody”, że zwiększa także ryzyko wystąpienia czerniaka gałki ocznej. Wstępna opinia w tej sprawie rozpoczęła proces konsultacji społecznych. Proces ten doprowadził do wydania ostatecznej opinii w sprawie promieniowania ultrafioletowego używanego w celach kosmetycznych.

Zgodnie z wnioskami Komitetu, takie promieniowanie „jest silnie powiązane z wystąpieniami czerniaków skóry i rakiem płaskonabłonkowym”, zwłaszcza, jeżeli pierwsza wizyta w solarium nastąpiła „w młodym wieku”. Ponadto, jest ono także „umiarkowanie powiązane z wystąpieniami raka podstawnokomórkowego i czerniaka gałki ocznej. SCHEER, podsumowując, stwierdził, że „promieniowanie ultrafioletowe, w tym to emitowane przez solaria, jest uznawane za kompletny czynnik rakotwórczy, jako że może powodować i przyspieszać rozwijanie się raka”.

Ryzyko zachorowania na raka w przypadku korzystania z solarium rośnie o 15 proc. Ryzyko rośnie jeszcze bardziej, jeżeli solarium zaczęło się używać przed 35. rokiem życia i wraz z częstością chodzenia na nie – im częściej, tym ryzyko jest większe. Środowisko naukowe zareagowało na raport Komitetu. Profesor dermatologii z Wolnego Uniwersytetu Brukseli Véronique del Marmol, członkini Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, podkreśliła, że opinia SCHEER zgadza się z opinią środowiska akademickiego na temat solariów.

– Czekamy teraz na to, co Komisja Europejska postanowi zrobić w odpowiedzi na raport, kiedy jasnym jest, że konieczne są rozwiązania legislacyjne. Komisja musi zacząć brać na poważnie bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów – podkreśliła del Marmol.

Odmiennego zdania są przedstawicie solariów i powiązanych firm. Frank Harbusch, sekretarz generalny branżowego Europejskiego Stowarzyszenia Światła Słonecznego sądzi, że raport nie jest obiektywny. Zarzucił, że członkowie SCHEER są osobiście nastawieni przeciw solariom, a także podkreślił, że „także promieniowanie ultrafioletowe poza solariami może wywołać raka”. Jak informuje EurActiv Komisja Europejska nie odpowiedziała na ich prośbę o komentarz.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.