Specjalizacje, Kategorie, Działy

W diagnozowaniu czerniaka mogą pomagać partnerzy

Udostępnij:
Kategorie: Czerniak
Działy: Varia Aktualności
Rozbieranie się przed partnerem, by obejrzał skórę w poszukiwaniu niepokojących pieprzyków, czy zmian, bywa krępujące, zwłaszcza dla kobiet, które miały już czerniaka. Badania Northwestern Medicine dowodzą, że korzyści płynące z pomocy partnera, który sprawdza pieprzyki na podstawie przeprowadzonego szkolenia, znacznie przewyższają zakłopotanie.
Okazało się, że uczestnicy badania, którzy otrzymali przeszkolenie na temat sposobu badania skóry, znaleźli więcej nieprawidłowości, niż ci w grupie kontrolnej. Wzrosła także ich pewność wykonywania badań. Typowe miejsca do rozwoju czerniaka to zazwyczaj obszary trudne do zobaczenia m.in. za uszami, pod kolanami, na czubku głowy czy wzdłuż linii dolnej części kostiumu kąpielowego kobiety. – Większość kobiet nie lubi, gdy partnerzy oglądają te części ich ciała, ale w pewnym momencie zdały sobie sprawę, że oni patrzą tylko na pieprzyki, a nie na cellulit – powiedziała dr June Robinson, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Feinberg Uniwersytetu Northwestern, główny autor badania. Badania pokazało też, że, wzrosło zaufanie do umiejętności partnerów, podobnie jak zaufanie do siebie, aby skutecznie zidentyfikować nieprawidłowości.

Uczestnicy badania co cztery miesiące, wskazywali w skali pięciostopniowej, na ile zgadzają się lub nie z dwoma następujących stwierdzeń: „Jest to bardzo kłopotliwe, aby mój partner pomagał mi badać moją skórę” i „Czuję się komfortowo, gdy mój partner bada moją skórę”. Badacze podkreślają, że zarówno pacjent, jak i jego partner czuli się coraz pewniej w podejmowaniu decyzji, zaufanie między nimi stawało się coraz silniejsze. Zaobserwowano ponadto, iż obserwacje pieprzyków przez mężczyzn i kobiety uzupełniają się wzajemnie. Mężczyźni mają tendencję do zauważania nieprawidłowości w obrębie obwódki pieprzyków, kobiety mają tendencję, aby lepiej dostrzec różnice kolorystyczne w pieprzykach.
395 uczestniczek badania, u których wcześniej zdiagnozowano wczesne stadia czerniaka i miały usunięte chirurgicznie nieregularne pieprzyki, zostało zrekrutowanych w przychodni Northwestern Medicine. Kobiety były w wieku od 21 do 80 lat. Grupa kontrolna składała się z 99 uczestniczek, które nie miały szkolenia w zakresie badania skóry w kierunku czerniaka. Pozostali uczestnicy otrzymali szkolenie w jednej z trzech form – od lekarza, czytając podręcznik w domu lub przez słuchanie ćwiczeń na tablecie. Pary wykonywały badania na sobie co miesiąc lub co drugi miesiąc, sprawdzając nieprawidłowości pieprzyków. Przypisywali im punkty do wspólnych cech: „jeśli pieprzyk wyglądał normalnie”, „jeśli nie byli pewni” i „jeśli wyglądał nienormalnie”. Badanie zostało opublikowane w „JAMA Dermatology”.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.