Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Znamie! Znam je?

Źródło: Akademia Czerniaka/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.05.2018
 
 
Już po raz VII obchodzony jest w Polsce Tydzień Świadomości Czerniaka. Tegoroczna edycja, przebiega pod hasłem „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło”. Eks-perci wspólnie z dziećmi udowadniają, jak proste jest rozpoznanie czerniaka jeśli znamy cechy charakterystyczne czerniaka określane mianem kryteriów ABCDE.
VII edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka odbywa się w dniach 14 – 20 maja br. w ramach kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” organizowanej przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Czerniakowe Abecadło, czyli kryteria rozpoznania czerniaka to proste do zapamiętania cechy charakterystyczne czerniaka, które pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby. Kryteria ABCDE czerniaka to:
A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę
B – brzegi nieregularne, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

- Czerniak jest jedynym nowotworem, który tak łatwo zauważyć gdyż początkowo rozwija się na skórze, a nie jak inne nowotwory, wewnątrz organizmu. Wystarczy poznać kryteria ABCDE czerniaka i regularnie obserwować swoje znamiona: zwracać uwagę, czy istniejące znamiona zmieniają się, czy pojawiają się nowe, czy posiadają charakterystyczne dla czerniaka cechy. I oczywiście w przypadku zidentyfikowania tych zmian należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, chirurg-onkolog, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie. - Wczesne rozpoznanie czerniaka, gdy zmiana jest jeszcze tylko miejscowa, pozwala na całkowite usunięcie nowotworu i wyleczenie chorego.
- . Rozpoznanie czerniaka w jego wczesnym stadium pozwala na ograniczenie terapii do chirurgicznego usunięcia zmiany z szerokim marginesem okolicznej tkanki. Taki zabieg jest najskuteczniejszą metodą walki z czerniakiem, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie - wyjaśnia dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. - Należy bowiem pamiętać, iż czerniak jest jednym
z najbardziej agresywnych i pozostanie jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów.

Tegoroczna kampania „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło” ma uświadomić społeczeństwu, że każdy może samodzielnie, bez wysiłku zadbać o swoje zdrowie w kontekście czerniaka, a poznanie kryteriów ABCDE czerniaka jest niezwykle proste.

Na stronie internetowej Akademii Czerniaka można sprawdzenia swojej umiejętności rozpoznania czerniaka, korzystając z interaktywnej gry dostępnej : http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.