DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
termedia

Związek łuszczycy z chłoniakiem

Udostępnij:
Naukowcy sprawdzili, jaka jest korelacja między łuszczycą a ziarniniakiem grzybiastym, najczęstszym pierwotnym chłoniakiem skóry z limfocytów T i pomocniczych typu Th2 (mycosis fungoides, MF)
Aby to ustalić, przeanalizowali dane dotyczące pacjentów z diagnozą MF zebrane na przestrzeni 16 lat.

41 z 321 pacjentów z MF miało zaznaczoną w dokumentach medycznych podatność na łuszczycę. 25 pacjentów (7,8 proc.) spełniło kryteria diagnozy. Pozostałych wykluczono ze względu na niejednoznaczność dowodów medycznych.

20 pacjentów miało zmiany łuszczycowe obecne w momencie zdiagnozowania ziarniniaka. W przypadku 23 pacjentów badanie histologiczne potwierdziło obecność obu schorzeń. 6 pacjentów (24 proc.) usłyszało diagnozę ziarniniaka folikutropowego, 2 pacjentów – łuszczycy krostkowej, a 6 pacjentów – łuszczycy dłoni i stóp oraz łuszczycy paznokci.

U 4 pacjentów odnotowano bardzo krótki czas między postawieniem diagnozy MF, a zdiagnozowaniem łuszczycy.

14 pacjentów z łuszczycą przeszło wcześniej leczenie środkami immunomodulującymi.

Naukowcy na podstawie tych wyników konkludują, ze związek między MF a łuszczycą istnieje. Prawdopodobnie wiąże się on z przewlekłą stymulacją limfocytów, która ma miejsce w przypadku łuszczycy, a która ostatecznie prowadzi do skórnego chłoniaka T-komórkowego. Zdaniem naukowców obok grupy pacjentów z wcześnie zdiagnozowanym MF, który błędnie wzięto za łuszczycę, istnieje też grupa pacjentów, u których łuszczyca współistnieje z MF lub nawet do niego prowadzi.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.