Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Alternatywa dla przeszczepów wysp trzustkowych

Udostępnij:
Wstępne wyniki trwającego jeszcze wieloośrodkowego badania klinicznego pokazują, że wszczepione pluripotencjalne komórki progenitorowe pochodzące z komórek macierzystych mogą wydzielać insulinę u pacjentów z cukrzycą typu 1.
Jest to „kamień milowy w dziedzinie terapii zastępowania komórek pochodzących z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych (PSC)” – piszą dr Eelco de Koning i dr Francoise Carlotti z Leiden University Medical Center (Holandia) w artykule wstępnym w „Cell Stem Cell”. Wyniki zostały opublikowane w „Cell Stem Cell” i w „Cell Reports Medicine”.

W artykule w „Cell Stem Cell” dr Timothy Kieffer z University of British Columbia wraz z kolegami donoszą o wstępnej analizie 15 pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy otrzymali podskórne implanty komórek endodermy trzustki (PEC) otoczone makrokapsułkami nieimmunoprotekcyjnymi. Wszyscy pacjenci zostali poddani leczeniu immunosupresyjnemu powszechnie stosowanemu w procedurach przeszczepiania wysp dawcy.

Implanty PEC, opracowane przez ViaCyte, były dobrze tolerowane bez poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z przeszczepem. Naukowcy twierdzą, że w ciągu jednego roku obserwacji pacjenci mieli o 20 proc. mniejsze zapotrzebowanie na insulinę i o 13 proc. zwiększył się czas, w którym stwierdzano docelowe stężenia glukozy we krwi.

„Wstępne dane sugerują, że pluripotencjalne komórki macierzyste, które można rozmnażać i różnicować w tkankę podobną do wysp trzustkowych, mogą stanowić odnawialną alternatywę dla przeszczepów wysp trzustkowych” – pisze dr Howard Foyt z ViaCyte w San Diego w Kalifornii wraz ze współautorami.

„Niniejsze badanie pokazuje, że pochodzące z PSC komórki progenitorowe trzustki mają zdolność przeżycia, różnicowania i dojrzewania do postaci podobnych do ludzkich wysp” – dodał dr Foyt w komunikacie prasowym.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, większość ciężkich zdarzeń niepożądanych była związana ze stosowaniem środków immunosupresyjnych. Ponadto podkreśla się, że stosowanie środków immunosupresyjnych przez całe życie jest główną przeszkodą szerszego wdrożenia terapii zastępowania komórek allogenicznych” – zauważają w artykule wstępnym dr de Koning i dr Carlotti. Ostrzegają, że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

„Droga do szerokiego wdrożenia terapii zastępczej komórek macierzystych w przypadku cukrzycy typu 1 będzie prawdopodobnie długa i kręta. Do tego czasu przeszczep trzustki i wysepek od dawcy pozostaną ważnymi opcjami terapeutycznymi dla niewielkiej grupy pacjentów. Jednak era zastosowania innowacyjnej terapii zastępczej wreszcie się rozpoczęła” – napisano w podsumowaniu.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.