Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bariery w osiągnięciu zadowalającej kontroli ciśnienia tętniczego-przegląd i metaanaliza danych

Udostępnij:
Nadciśnienie tętnicze jest głównym , globalnym czynnikiem ryzyka śmiertelności , odpowiedzialnym za ok. 13 % zgonów na świecie . Pomimo to wskaźniki wykrywania , świadomości , kontroli choroby są niezadowalające na całym świecie. Przegląd i metaanaliza danych z elektronicznej bazy MEDLINE i EMBASE, pozwoliła zidentyfikować szereg barier stojących zarówno po stronie pacjentów jak i świadczeniodawców opieki zdrowotnej, prowadzących kontrolę nadciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze jest głównym , globalnym czynnikiem ryzyka śmiertelności , odpowiedzialnym za ok. 13 % zgonów na świecie . Pomimo to wskaźniki wykrywania , świadomości , kontroli choroby są niezadowalające na całym świecie . Kontrola choroby nadciśnieniowej na poziomie populacji obejmuje kilka etapów . Po pierwsze, należy zidentyfikować czynniki ryzyka. Po drugie , konieczne jest właściwe postępowanie z chorymi- odpowiednia diagnostyka, a dla chorych z ustalonym rozpoznaniem- zmiana stylu życia i skuteczna farmakoterapia. Po trzecie , dla zadowalającej kontroli choroby konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich przez pacjentów.
W praktyce, na tej drodze pojawia się wiele potencjalnych barier. Ta opinia skłania do syntezy i identyfikacji istotnych przeszkód w kontroli nadciśnienia , zgłaszanych przez pacjentów i pracowników służby zdrowia. Khatib i wsp. dokonali przeglądu i metaanalizy danych z elektronicznej bazy MEDLINE i EMBASE.
Analizowano dane z 25 badań jakościowych i 44 badań ilościowych. Wyniki badania wskazały, że brak wiedzy był najczęstszą barierą w świadomości chorych na nadciśnienie tętnicze. W zakresie trudności z modyfikacją stylu życia, to problem przełamania złych nawyków, głównie żywieniowych, zgłaszano najczęściej. Stres , niepokój i depresja były równie często zgłaszane jako bariery , które utrudniały lub opóźniały przyjęcie zdrowszego stylu życia. W kontekście braku przylegania do zaleconej terapii większość pacjentów przyznała, że zapomina o przyjmowaniu leków.
Wśród pracowników służby zdrowia odnotowano najwięcej uwag dotyczących barier systemowych - odnoszących się do dostępności zasobów opieki zdrowotnej, ograniczonego czasu konsultacji lekarskiej, braku miejsc , sprzętu i braków personalnych.
Przytoczone dane pozwalają zidentyfikować szereg barier stojących zarówno po stronie pacjentów jak i świadczeniodawców opieki zdrowotnej, prowadzących kontrolę nadciśnienia , co wskazuje na potrzebę ukierunkowanych, wielopłaszczyznowych interwencji .
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.