Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kobiety z cukrzycą typu 2 – płeć a terapia

Udostępnij:
Badanie kliniczne REWIND przeprowadzono na grupie 9901 dorosłych z 24 krajów. Wynik to m.in. informacja o nierówności płci w terapii. Otóż okazało się, że wśród osób z cukrzycą typu 2 kobiety otrzymują niektóre terapie kardioprotekcyjne rzadziej niż mężczyźni.
W chwili rozpoczęcia badania znacznie mniej kobiet otrzymywało statynę (73 proc.) lub codziennie kwas acetylosalicylowy (44 proc.) w porównaniu z mężczyznami, u których odsetek stosowanych terapii wynosił odpowiednio 81 proc. i 58 proc. Informacja pochodzi z EASD 2021. Dane pokazują również, że znacznie mniej kobiet otrzymywało inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE) lub bloker receptora angiotensyny (ARB) – 80 proc. do 83 proc. Wskaźniki czwartego wskaźnika właściwego leczenia, przyjmowania leków na nadciśnienie przy skurczowym ciśnieniu krwi ≥130 mmHg, były prawie identyczne wśród kobiet i mężczyzn. Jest to potwierdzeniem tezy, że terapia kobiet jest gorzej prowadzona niż mężczyzn, jeśli chodzi o ryzyko sercowo-naczyniowe, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u nich także cukrzycę typu 2. Podobne obserwacje udokumentowano już wcześniej, m.in. w raporcie z 2019 roku.

Różnice w leczeniu ze względu na płeć wśród 9901 kobiet i mężczyzn z cukrzycą typu 2 włączonych do programu REWIND są zaskakujące, ponieważ w badaniach klinicznych dochowuje się szczególnej staranności, a jednak, mimo to, niekorzystna sytuacja kobiet była nadal widoczna.

REWIND jest badaniem oceniającym wpływ na układ sercowo-naczyniowy podania raz w tygodniu dulaglutydu będącego agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) pacjentom z cukrzycą typu 2. Pierwsze wyniki, zgłoszone na sesjach naukowych American Diabetes Association (ADA) 2019 i jednocześnie opublikowane w „The Lancet”, wykazały, że dulaglutyd znacząco zmniejsza występowanie poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE) – o 12 proc. w porównaniu z placebo. Badanie przeprowadzono w mniej więcej 300 ośrodkach na całym świecie, w tym w wielu ośrodkach w USA i Kanadzie, a 46 proc. włączonych pacjentów stanowiły kobiety.

Jednak pomimo niedostatecznego leczenia kobiety miały znacznie lepsze wyniki pod względem niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych w okresie obserwacji o medianie 5,4 roku w porównaniu z mężczyznami. Po uwzględnieniu płci, innych cech wyjściowych i przypisaniu badania do leczenia kobiety miały o 27 proc. niższy odsetek zawałów mięśnia sercowego niezakończonych zgonem, udarów mózgu niezakończonych zgonem lub zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych lub z nieznanych przyczyn w porównaniu z mężczyznami.

Analiza według płci wykazała również, że kobiety miały lepsze wskaźniki w porównaniu z mężczyznami w zakresie trzech z czterech elementów łącznego wyniku MACE: zawału mięśnia sercowego niezakończonego zgonem, zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i zgonu z dowolnej przyczyny, a także hospitalizacji z powodu niewydolności serca. Jedyną składową MACE, która nie wykazywała istotnej różnicy między grupami, był udar mózgu niezakończony zgonem, który miał zbliżone wskaźniki wśród kobiet i mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że dobrą wiadomością jest fakt, że na początku badania i po dwóch latach większość uczestników osiągnęła cel określony w terapii, niezależnie od płci. W analizach nie zbadano, jakie znaczenie w nierówności w terapii miał kraj lub region świata. Główna hipoteza wynikająca z REWIND wskazuje, że kobiety z cukrzycą mają lepsze wyniki niż mężczyźni, jeśli są odpowiednio leczone.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.