Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Potencjał chirurgii bariatrycznej w leczeniu cukrzycy jest niewykorzystany

Źródło: Diabetes Care
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 20.07.2022
 
 
Bieżący rok obfituje w bardzo ważne i niezwykle ciekawe doniesienia dotyczące leczenia cukrzycy typu 2, z których część może zmienić postrzeganie tej choroby i wpłynie na opracowanie strategii leczenia.
Ważne doniesienie pojawiło się na łamach „Diabetes Care” – kolejne, które dotyczy chirurgii bariatrycznej.

Alliance of Randomized Trials of Medicine vs Metabolic Surgery in Type 2 Diabetes (ARMMS-T2D) to konsorcjum czterech randomizowanych badań mających na celu porównanie długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa operacji bariatrycznej w porównaniu z terapią zachowawczą w zakresie kontroli cukrzycy typu 2 i pozostałych parametrów ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jest to obecnie największa populacja pacjentów z cukrzycą typu 2 (w tym aż mniej więcej jedna trzecia osób z BMI <35 kg/m2), która jest badana pod kątem porównania obu powyższych metod leczenia.

W omawianej publikacji przedstawiono dane po 3 latach follow-upu. Kohorta obserwacyjna obejmowała 236 pacjentów, uprzednio losowo przydzielonych do zabiegu chirurgicznego (160 osób) lub terapii zachowawczej (farmakoterapia plus zmiana stylu życia – 76 pacjentów). Średnia wieku badanej populacji wynosiła 50 lat, średnie BMI 36,5 (kg/m2), a średni czas trwania cukrzycy typu 2 – 8,8 roku. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek remisji cukrzycy definiowany jako hemoglobina glikowana poniżej 6,5 proc. przez 3 kolejne miesiące bez standardowego leczenia hipoglikemizującego. Drugorzędowe punkty obejmowały kontrolę glikemii, masę ciała i kontrolę chorób współistniejących.

Wykazano, że remisję cukrzycy osiągnięto istotnie i znacznie częściej u pacjentów po zabiegu chirurgicznym niż przy stosowaniu leczenia zachowawczego – 37,5 proc. vs zaledwie 2,6 proc. Leczenie chirurgiczne prowadziło także do istotnie większej poprawy w zakresie zmniejszenia glikemii na czczo (–2 vs –12 mg/dL) i wskaźnika masy ciała (–8,0 vs –1,8 kg/m2; p < 0,001. Odsetek pacjentów z nadciśnieniem, hiperlipidemią i stosujących leki hipolipemizujące również był niższy w pierwszej grupie.

Wykazano zatem, że chirurgia bariatryczna jest skuteczniejsza i trwalsza niż leczenie zachowawcze w remisji cukrzycy typu 2, w tym wśród osób z otyłością I stopnia, u których leczenie chirurgiczne nie jest szeroko stosowane.

Jak wskazują autorzy, pomimo rosnącej liczby dowodów na skuteczność chirurgii bariatrycznej w zakresie leczenia cukrzycy typu 2 szacuje się, że zaledwie poniżej 1 proc. kwalifikujących się pacjentów faktycznie przechodzi takie operacje.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.