Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz o tym, co każdy lekarz powinien wiedzieć o monitorowaniu glikemii ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Top Medical Trends to kongres gromadzący lekarzy różnych specjalności. To zatem świetna okazja, aby omówić temat monitorowania glikemii, który nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla diabetologów.
Sesji diabetologicznej Top Medical Trends 2023 (25 marca, początek o godz. 10.30) przewodniczy prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak. Tytuły wykładów nawiązują do serii filmów z Jamesem Bondem – skojarzenia są inspirujące. Dr hab. n. med., prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas zatytułowała swój wykład „Operacja Piorun, czyli opieka koordynowana nad osobą z cukrzycą”, natomiast prof. dr hab. med. Aleksandra Araszkiewicz zapewnia, że „diamenty są wieczne” i w tym kontekście przedstawi zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. „Nie czas umierać, czyli strategia terapeutyczna na długie życie z cukrzycą typu 2” – dodaje otuchy prof. Leszek Czupryniak. I wreszcie „Świat to za mało dla CGM – co każdy lekarz wiedzieć powinien o monitorowaniu glikemii” – ten temat omawia prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

– Nie wyobrażam sobie insulinoterapii bez korzystania z systemów ciągłego monitorowania glukozy – podkreśla prof. Zozulińska-Ziółkiewicz i przypomina, że i film, i nowy system CGM (continuous glucose monitoring) miały premierę w tym samym 1999 roku.

– Ta technologia pozwala pacjentowi analizować to, co wydarzyło się w przeszłości. A to wszystko po to, żeby lepiej dopasować działania pozwalające poprawić przyszłość – podsumowuje ekspertka. – System wskazuje tendencje, kierunek, w którym glikemia będzie podążała – tłumaczy. System pozwoli uniknąć poziomów zbyt wysokich lub zbyt niskich oraz spojrzeć szerzej, aniżeli umożliwiały wyniki uzyskiwane za pomocą glukometru.

Porównując system z glukometrem, zauważamy, że pomiar stężenia glukozy zachodzi cały czas. Dodatkową zaletą systemów CGM jest możliwość oceny stabilności lub kierunku zmian glikemii. Przewidując, łatwiej będzie minimalizować skutki hipoglikemii i hiperglikemii lub unikać tych zdarzeń. Ekspertka podkreśla, że systemy CGM zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność insulinoterapii, a także poprawiają komfort życia pacjentów. Chronią nie tylko przed ostrymi powikłaniami, nawet cukrzycową kwasicą ketonową, lecz także zmniejszają ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań choroby.

W trakcie wykładu specjalistka omawia także medyczną zasadę 4P, a więc personalizacji, prewencji, partycypacji i predykcji. Personalizacja to indywidualne podejście do pacjenta; predykcja – wskaźniki, które pozwolą nam oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia lub stopień zaawansowania choroby; prewencja jest zapobieganiem chorobom; partycypacja – aktywnym udziałem pacjenta w stosowaniu zaleceń lekarza i leczeniu.

– To wyjątkowa sesja, z wyjątkowymi wykładowcami. A poza tym tam, gdzie jest Bond, tam zawsze jest ciekawie – mówi prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.