Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyka w zakresie nadciśnienia tętniczego wśród Polaków wciąż niewystarczająca

Udostępnij:
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To dobra okazja, aby pomyśleć o sobie i skontrolować stan swojego ciśnienia. Jak bowiem pokazują wyniki raportu „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, aż 41 proc. badanych nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie.
Jak pokazują dane zawarte w najnowszym raporcie, zrealizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, aż 41 proc. badanych nie pamięta kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie, a tylko 17 proc. respondentów zrobiło to w ciągu ostatniego tygodnia. Blisko co 10 respondent nigdy nie mierzył lub nie miał mierzonego ciśnienia. Te alarmujące dane pokazują, że Polacy wciąż nie przykładają odpowiedniej uwagi do potrzeby profilaktyki w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyniki raportu pokazują także, że wśród Polaków nadal panuje przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia.

Patron merytoryczny kampanii - prof. Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - przekonuje: Codzienna profilaktyka ciśnienia tętniczego jest bardzo ważna, gdyż może pomóc wcześnie wykryć problem i zapobiec wystąpieniu groźnych incydentów kardiologicznych takich jak zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób. Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka związanego ze schorzeniami układu sercowego, poza zdrowym i odpowiedzialnym trybem życia, jest systematyczna profilaktyka.

Najlepszą formą prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego są, oprócz odpowiedniej diety, zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej, regularne pomiary ciśnienia tętniczego.
W związku z tym, organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” w 2014 r. realizują swoje działania na terenie całej Polski, wykonując bezpłatne badania wśród Polaków. W 2013 r. w ramach kampanii udało się przebadać ponad 250 000 osób. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.