Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stosowanie sulodeksydu w terapii wspomagającej retinopatii cukrzycowej

Udostępnij:
Zespół ekspertów przy Polskim Towarzystwie Okulistycznym rekomenduje stosowanie sulodeksydu jako terapii uzupełniającej w leczeniu łagodnej oraz średnio zaawansowanej retinopatii cukrzycowej. Sulodeksyd dodany do właściwej terapii cukrzycy może hamować, a często odwracać wczesne zmiany w naczyniach siatkówki.
Cukrzyca prowadzi do wielu powikłań narządowych, w tym cukrzycowej choroby oczu. Według raportu NFZ z 2019 r. w Polsce żyje blisko 3 mln osób z cukrzycą (9,1% populacji). Średnio u co trzeciego chorego dojdzie do rozwoju retinopatii cukrzycowej. Destrukcyjny wpływ cukrzycy na narząd wzroku występuje już na wczesnych etapach, a strukturalne zmiany w naczyniach siatkówki, m.in. ścieńczenie ochronnej warstwy glikokaliks, często poprzedzają zmiany o charakterze retinopatii cukrzycowej dostrzegalne w badaniach dna oka. Retinopatia cukrzycowa już od najwcześniejszych stadiów wskazuje na postępujące uszkodzenie naczyń siatkówki, tym trudniejsze w leczeniu, im później zastosuje się właściwą terapię.

Sulodeksyd ma unikatowy wpływ na odbudowę glikokaliks, działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, profibrynolityczne, antyoksydacyjne i reologiczne. Dodany do właściwej terapii cukrzycy może hamować, a często odwracać wczesne zmiany w naczyniach siatkówki. Zostało to potwierdzone na modelach doświadczalnych oraz w badaniach klinicznych, w tym badaniu DRESS. Długa obecność leku na rynku i przeprowadzenie z jego użyciem dziesiątek badań klinicznych potwierdziły również bezpieczeństwo jego stosowania.

Na łamach „Kliniki Ocznej” ukazało się „Stanowisko grupy eksperckiej w zakresie stosowania sulodeksydu jako terapii wspomagającej w łagodnej oraz średnio zaawansowanej retinopatii cukrzycowej”. Autorzy dokumentu omawiają epidemiologię i klasyfikację retinopatii cukrzycowej oraz cukrzycowego obrzęku plamki. Przedstawiają mechanizm działania sulodeksydu, wyniki badań dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa, przeciwwskazania i zalecane dawkowanie.

Pełna treść artykułu: Jacek Szaflik, Marta Misiuk-Hojło, Bożena Romanowska-Dixon, Ewa Mrukwa-Kominek, Joanna Adamiec-Mroczek, Marcin Stopa, Jerzy Mackiewicz, Jerzy Szaflik, Bartłomiej Kopczyński, Filip Szymański, Janusz Gumprecht, Jakub Kałużny. Expert group position statement on the use of sulodexide as adjunctive therapy in mild to moderate diabetic retinopathy. Klinika Oczna 2021; 123 (4): 161-165.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.