Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Trwają prace nad nową szybkodziałającą insuliną

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Diabetes Care, NIH
Leczenie cukrzycy typu 1 to (w pewnym uproszczeniu) głównie naśladowanie natury – zastępowanie braku endogennej insuliny egzogenną. Okazuje się, że na horyzoncie pojawiła się kolejna szybkodziałająca insulina, którą przedstawiono na łamach prestiżowego „Diabetes Care”.
Cukrzyca typu 1, mimo że rozpoznawana w każdym wieku, jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych wieku dziecięcego. Szczyt zachorowań występuje między 5. a 7. rokiem życia oraz w okresie dojrzewania. Co ciekawe, przyjście na świat wiosną wiąże się z większym prawdopodobieństwem zachorowania. Z racji tego, że większość pacjentów ma perspektywę wielu lat życia, bardzo ważna jest odpowiednia kontrola choroby, co uzyskuje się przez monitorowanie oraz oczywiście leczenie.

Zespół austriackich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Grazu przeprowadził randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym ocenili skuteczność i bezpieczeństwo nowej szybkodziałającej insuliny, AT278 U500, z insuliną aspart U100. Do badania zakwalifikowano 38 mężczyzn z cukrzycą typu 1, o masie ciała poniżej 100 kg i całkowitą dobową dawką insuliny mniejszą niż 1,2 jednostki na kilogram masy ciała na dobę. Uczestnicy otrzymali pojedynczą dawkę AT278 U500 lub IAsp U100 (0,3 jednostki/kg podskórnie) w schemacie naprzemiennym, a następnie 8-godzinną klamrę euglikemiczną pod nieobecność insuliny bazowej.

Nowa insulina AT278 U500 zaczęła pojawiać się w surowicy 6 minut wcześniej i osiągała 50 proc. maksymalnego stężenia w 23 minuty. Ekspozycja na insulinę po podaniu AT278 U500 była 4-krotnie większa w ciągu pierwszych 30 minut, 1,5-krotnie większa w ciągu pierwszych 60 minut i statystycznie efektywniejsza do 90 minut po podaniu. Dodatkowo początek działania okazał się o 10 minut szybszy, co pozwoliło osiągnąć 50 proc. maksymalnej szybkości obniżania glikemii 20 minut wcześniej. Całkowita ekspozycja na insulinę i działanie hipoglikemizujące były porównywalne w przypadku obu preparatów. Nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych.

AT278 U500 oferuje charakterystykę szybkiego działania w zmniejszonej objętości dawki, z przyspieszonym wchłanianiem i początkiem działania. Kolejnym krokiem będą zapewne badania oceniające jej użyteczność w kontroli choroby.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.