GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Częstość i przyczyny niestosowania zaleconego leczenia u chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Inflammatory Bowel Disease opublikowano ciekawą z praktycznego punktu widzenia pracę, w której autorzy dokonali oceny częstości występowania zjawiska nieprzyjmowania zaleconych leków wśród chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ). Podjęto także próbę oceny możliwych przyczyn niedostosowywania się do zaleceń lekarskich w tej podgrupie pacjentów.
W badaniu uczestniczyło 423 chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) oraz 342 pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG). Losy grupy były śledzone przez okres 2 lat, chorzy odbywali w tym czasie regularne wizyty kontrolne.
Problem niestosowania zaleconych leków dotyczył 121 chorych z ChLC (29%) oraz 65 pacjentów z WZJG (18%). W przypadku ChLC zaobserwowano, że częstość występowania badanego zjawiska rosła wraz z wiekiem pacjentów oraz z czasem trwania choroby, natomiast sam fenotyp ChLC nie miał znaczenia. Najpowszechniejszymi przyczynami nieprzyjmowania leków były osiągnięcie głębokiej remisji (22,5%), remisji klinicznej (21,4%), brak kontrolnych specjalistycznych wizyt lekarskich (21,4%) oraz brak chęci dostosowania się do zaleceń lekarza (16%). W odniesieniu do WZJG, jedynie czas trwania schorzenia miał wpływ na niestosowanie zaleconego leczenia. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska było osiągnięcie przez chorego głębokiej remisji (27,7%).
Wyniki niniejszej analizy pokazują, jak częstym problemem jest niedostosowywanie się do terapeutycznych zaleceń lekarskich wśród chorych z NZJ. Zjawisko to jest szczególnie powszechne u pacjentów starszych, z wieloletnim przebiegiem ChLC. Odpowiednia identyfikacja chorych nieprzyjmujących zaleconego leczenia może poprawić wyniki leczenia NZJ.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.