Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cukrzyca w ciąży a wady wrodzone

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)31030-0/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.09.2019
 
 
Wraz ze wzrostem odsetka osób z nadmierną masą ciała rośnie częstość występowania cukrzycy typu II. Według danych literaturowych liczba osób z cukrzycą na całym świecie wzrośnie z 382 milionów w roku 2013 do aż 592 mln już niedługo, bo w 2035 roku. Część przypadków dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym i w tej subpopulacji cukrzyca, zarówno występująca przed ciążą jak i ciążowa, jest szczególnie niebezpieczna.
Otyłość jest stanem znacznie zwiększającym ryzyko powikłań okołoporodowych u matki i dziecka; obecność cukrzycy wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Najnowszych danych na temat jej wpływu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych opisuje publikacja z prestiżowego The American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Zespół amerykańskich badaczy korzystając z danych the National Birth Defects Prevention Study, dokonał analizy 42 454 wyników okołoporodowych dzieci urodzonych przez matki chorujące na cukrzycę typu I lub II przed zajściem w ciążę. Chorowanie na cukrzycę wiązało się z silnymi, statystycznie istotnymi ilorazami szans wielu wad wrodzonych; największe ryzyko dotyczyło zespołu regresji kaudalnej (aOR 80,2), holoprosencefalii (aOR 13,1), amelii (aOR 10,1), zespołów heterotaksji (aOR 12,3), wspólnego pnia tętniczego (aOR 14,9), ubytku przegrody przedsionkowo-komorowej (aOR 10,5), ubytku przegrody międzykomorowej (aOR 14,7). W przypadku cukrzycy ciążowej ilorazy szans dla wystąpienia charakterystycznych wad wrodzonych były mniejszej wielkości (zakres 1,3 do 2,1).

Autorzy podkreślają, że odpowiednia kontrola choroby znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powyższych wad; warto przypomnieć, że najlepszą metodą prewencji najczęstszej cukrzycy typu II jest kontrola masy ciała. Jest normalizacja u otyłych kobiet w wieku reprodukcyjnym pozwoli nie tylko na uniknięcie wielu przypadków zaburzeń glikemii, lecz dodatkowo zmniejszy ryzyko innych poważnych powikłań.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe