Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy wczesne włączenie niskich dawek aspiryny zapobiega preeklampsji?

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)31062-2/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.09.2019
 
 
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia związane z nadciśnieniem są odpowiedzialne za 27,1% zgonów okołoporodowych wśród matek. Jednym z zaburzeń jest stan przedrzucawkowy, który dotyka 3–8% wszystkich ciąż i istotnie zwiększa ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Jednym ze sposobów na redukcję ryzyka jest przyjmowanie niskich dawek aspiryny - czy jej wczesne włączenie zmniejsza ryzyko powikłań?
Próby udzielenia odpowiedzi na to jakże ważne pytanie podjął się zespół badaczy z Chin i Hiszpanii, który przeprowadził metaanalizę oceniającą skuteczność wczesnego włączania niskich dawek aspiryny w zapobieganiu preeklampsji i jej powikłaniom. Włączono randomizowane badania oceniające działanie aspiryny podawanej poniżej 11. tygodnia ciąży w zapobieganiu stanom przedrzucawkowym; dodatkowo oceniono wpływ takiego postępowania na zaburzenia nadciśnieniowe oraz wyniki okołoporodowe kobiet z nawracającymi poronieniami w wywiadzie.

Włączono w sumie 8 randomizowanych badań obejmujących łącznie 1426 kobiet. Wykazano, że mała dawka aspiryny włączona <11 . t.c. była związana ze zmniejszeniem ryzyka stanu przedrzucawkowego (RR 0,52, p=0,115), nadciśnienia ciążowego (RR 0,49, p=0,111) i wszelkich form zaburzeń nadciśnieniowych (RR 0,59, p=0,067), jednak jak widać powyższe zależności nie osiągnęły istotności statystycznej. Istotny efekt wykazano dla zmniejszenia ryzyka porodu przedwczesnego (RR 0,52, p=0,040).
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe