Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Długość snu wpływa na regularność miesiączek

Źródło: PAP, Journal of Sleep Research: „Menstrual regularity and bleeding is associated with sleep duration, sleep quality and fatigue in a community sample”. (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsr.13434).
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.10.2021
 
 
Kobiety, które przesypiają w nocy mniej niż sześć godzin, częściej mają nieregularne i bardziej obfite miesiączki – informują naukowcy z Uniwersytetu Arizony w Tucson. Ich wnioski opublikował „Journal of Sleep Research”.
Wskazują na to wyniki analizy danych zebranych od 574 kobiet w wieku od 24 do 40 lat. Dostarczały one informacji m.in. na temat regularności miesiączkowania, jakości snu oraz funkcjonowania w ciągu dnia.

Kobiety, które przesypiały w nocy średnio poniżej sześciu godzin, były o 44 proc. bardziej narażone na nieregularność miesiączek oraz o 70 proc. częściej doświadczały bardzo intensywnego krwawienia w porównaniu z kobietami przesypiającymi średnio od siedmiu do dziewięciu godzin.

– Zaobserwowaliśmy, że kobiety mające bardzo obfite lub nieregularne miesiączki częściej śpią krótko, a ich sen jest gorszej jakości. Są też bardziej podatne na zmęczenie, stres i depresję – piszą autorzy.

Kobiety cierpią na bezsenność o 40 proc. częściej niż mężczyźni. Niedobory snu mogą prowadzić do zaostrzenia dolegliwości bólowych, zaburzeń lękowych, silniejszego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym także przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych.

– Zależność pomiędzy długością i jakością snu a zdrowiem menstruacyjnym nie została jeszcze dobrze poznana. Dolegliwości bólowe kobiet mogą mieć różne podłoże, podobnie jak rozmaita może być skuteczność poszczególnych metod poprawy jakości snu – komentują naukowcy.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.