Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

OZZPiP apeluje do ministra zdrowia o studia pomostowe dla położnych

Udostępnij:
– Malejąca liczba urodzeń skutkująca zamykaniem oddziałów położniczych odbija się negatywnie na położnych. Uruchomienie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo pozwoliłoby wykorzystać doświadczenie położnych i uzupełnić braki kadrowe – podkreśla OZZPiP w apelu do ministra zdrowia w sprawie podjęcia działań legislacyjnych dotyczących wspomnianej możliwości.
– Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań w celu wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych i organizacyjnych, umożliwiających położnym podjęcie krótkich studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo poprzez zmianę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE z 20 listopada 2013 roku zmieniającej dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i rozporządzenie (UE) na 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (rozporządzenie w sprawie IMI) – czytamy w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Spadek liczby urodzeń uderzy w położne
Związkowcy zwracają uwagę ministra na fakt, że z uwagi na zauważalny spadek urodzeń coraz częściej słyszy się o planach „okrajania” bądź też całkowitego zamykania oddziałów położniczych i neonatologicznych, co skutkować będzie utratą zatrudnienia przez rzeszę pracujących tam dotąd położnych – osób z bardzo często wieloletnim stażem, posiadających znakomite wykształcenie poparte nieocenionym doświadczeniem.

– Do takiej sytuacji doszło m.in. w Szpitalu im. Witolda Orłowskiego w Warszawie, gdzie 31 maja 2023 roku zaprzestano udzielania świadczeń z zakresów: ginekologii w Oddziale Klinicznym Ginekologii, ginekologicznej izbie przyjęć, poradniach ginekologicznych, neonatologii w Oddziale Klinicznym Neonatologii, Poradni Neonatologicznej oraz komórkach powiązanych – wskazano w liście do ministra zdrowia.

Resort odpowiada za regulacje kompetencji zawodowych
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przypomina również, że resort zdrowia podjął działania sprawie regulacji kompetencji pielęgniarek i położnych – było to w ramach „Polityki Wieloletniej Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej Uchwałą nr 124/2019 Rady Ministrów z 15 października 2019 roku znak RM-111-133-19.

– Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczna jest szczegółowa regulacja kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia. Zdiagnozowano konieczność redefinicji dotychczasowych ról i kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej oraz standaryzacji udzielanych świadczeń zdrowotnych – podkreślono w piśmie.

– Wskazano również, że istnieje potrzeba opracowania standardów organizacyjnych z określeniem ról i kompetencji zawodowych pielęgniarki i położnej w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej lub poszczególnych dziedzinach specjalizacji pielęgniarek i położnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów priorytetowych – dodano w liście do ministra.

Na wyzwania demograficzne trzeba reagować na bieżąco
OZZPiP zwraca uwagę, że jeżeli niepokojący trend dotyczący ujemnego wskaźnika przyrostu naturalnego utrzyma się – na co wskazują demografowie – już wkrótce utrzymywanie oddziałów położniczych w całej Polsce i zatrudnianie położnych stanie się bezcelowe. To wszystko sprawi, że setki, jeśli nie tysiące pracowników zostanie pozbawionych pracy.

Po drugiej stronie znajdują się z kolei kadry pielęgniarskie, których dramatycznie brakuje. Tymczasem – jak zaznacza związek – stale zwiększająca się liczba osób starszych w wieku senioralnym zwiększa zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską. – Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1, podczas gdy średnia europejska to 9,3 – podkreślono w liście do ministra.

Dlatego też, zdaniem OZZPiP umożliwienie podjęcia przez położne szybkiej ścieżki przekwalifikowania się przyniesie wymierne korzyści nie tylko samym położnym, również pacjentom, którym zostanie zapewniona dodatkowa opieka pielęgniarska.

– Liczba i kwalifikacje zawodowe pielęgniarek w istotnym wymiarze wpływają na wysoką jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów, co potwierdzają badania naukowe prowadzone w tym zakresie – przypomniano.

Stąd apel do ministra zdrowia o ustalenie terminu spotkania, w którym z ramienia strony związkowej uczestniczyć będą: Krystyna Ptok – przewodnicząca OZZPiP i Dorota Gardias – przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, która zadeklarowała współpracę na poziomie europejskim w ramach pełnych funkcji w EKES i EKZZ – wskazano w piśmie.

Przeczytaj także: „Nowoczesna edukacja studentów położnictwa w zakresie skriningu zaburzeń nastroju w okresie okołoporodowym” i „Jak zapobiec niewydolności oddechowej i nadciśnieniu płucnemu u noworodków – badania naukowców z WUM”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.