Specjalizacje, Kategorie, Działy
Alina Rychivska

Lekarz nie wystawia zwolnienia pacjentowi w izolacji domowej

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: PPOZ
Nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie, ani decyzja Sanepidu. Pracownik sam występuje z wnioskiem do ZUS.
Uwaga, ważne zmiany! Lekarz nie wystawia pacjentowi w izolacji domowej druku ZUS ZLA, podobnie jak Sanepid nie wystawia dla pracodawców decyzji administracyjnej o kwarantannie. Informacje te ZUS pozyskuje z Centralnego Systemu EWP, w którym zapisane są dane o obowiązku kwarantanny i izolacji pacjentów.

- Natomiast jeśli pracownik czuje się źle i jest niezdolny do pracy, powinien zgłosić ten fakt pracodawcy, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie zasiłku chorobowego - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W związku z komunikatem ZUS i po rozmowie z Magdaleną Mazur-Wolak, dyrektor departamentu ZUS, lekarze PPOZ informują, iż dane umieszczone w systemie EWP będą przekazywane na profile pracodawców i przedsiębiorców jako płatników, aby potwierdzić terminy kwarantanny lub izolacji pracownika.

- Pracownik winien zgłosić nieobecność w pracy swojemu pracodawcy. Jeśli czuje się dobrze (jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy), chce pracować, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną, wówczas pracownik nie występuje o świadczenie chorobowe do ZUS i otrzymuje pełne wynagrodzenie. Natomiast jeśli, z powodu złego stanu, nie może pracować zdalnie, to aby uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu izolacji lub kwarantanny, musi poinformować o tym swojego pracodawcę, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie chorobowe – informuje Bożena Janicka.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.