Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

"Brain Plan dla Polski"

Autor: Monika Stelmach |Data: 24.07.2019
 
 
Choroby mózgu wymagają rozwiązań systemowych. Raport "Brain Plan dla Polski. Strategia dla zdrowia mózgu" jest pierwszą próbą analizy polskiego modelu opieki nad pacjentem z chorobami mózgu pod kątem społecznym, prawnym i ekonomicznym. Dokument zaprezentowano w Światowym Dniu Mózgu. Apel o wprowadzenie założeń w życie trafi na ręce ministra zdrowia.
- Jeśli nie rozpoczniemy dyskusji i nie podejmiemy odpowiednich kroków by rozwiązać problemy systemowe w zakresie chorób mózgu, to za kilka lat zderzymy się z falą tsunami gigantycznego kryzysu. Zmiany demograficzne mówią, że w 2050 roku potroi się liczba osób po 65. roku życia. To znaczy, że potroi się liczna udarów mózgu, przypadków choroby Alzheimera, Parkinsona. Kompletnie nie jesteśmy na to gotowi – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, członek Polskiej Rady Mózgu.

Jak wynika z badań Europejskiej Rady Mózgu, już dziś, co trzeci Europejczyk przynajmniej raz w życiu doświadcza choroby mózgu. W Polsce populację z chorobami mózgu można szacować nawet na 15 mln osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. Problem będzie narastał z powodu starzenia się społeczeństwa, ale też zmian cywilizacyjnych. Powodem zaburzeń psychicznych i neurologicznych u młodych jest stres, brak równowago między pracą, a odpoczynkiem i niezdrowy tryb życia. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że do roku 2030 depresja będzie najczęstszą przyczyną chorób i niepełnosprawności.

- W Polsce codziennie 14 osób popełnia samobójstwo. W ten sposób ginie dwa razy więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. Szacuje się, że około 15 razy więcej osób podejmuje próbę samobójczą, czyli około 210 osób dziennie. Nic z tą wiedzą nie robimy, chociaż niesie tragedię dla wielu rodzin i koszty dla państwa – przyznaje prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych UM w Łodzi, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

Już dziś choroby mózgu kosztują więcej niż łącznie choroby kardiologiczne, onkologiczne i cukrzyca. To wydatki na leczenie, pomoc społeczną bądź koszty wynikające z bezrobocia. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Rady Mózgu całkowity koszt leczenia chorób mózgu w 30 krajach europejskich wzrósł z 386 mld euro w 2004 r. do 798 mld euro w 2018. W Polsce łączne kwoty dla pięciu analizowanych chorób (SM, zaburzenia nastroju, choroba Parkinsona, padaczka, schizofrenia) w 2016 roku, to koszt 1,5 mld zł dla NFZ, znacznie więcej bo 2,8 mld zł dla ZUS, a koszty pośrednie wynoszą 2,85 mld zł. Na przykładzie przedstawionych wyliczeń widać, że nieefektywne leczenie ma olbrzymi wpływ na finanse publiczne.

Polski system ochrony zdrowia nie radzi sobie z wyzwaniem, jakim są choroby mózgu i jak dotąd nie powstała żadna rządowa strategia na przyszłość. Dlatego środowiska lekarskie, stowarzyszenia pacjenckie oraz eksperci i naukowcy z dziedziny prawa i ochrony zdrowia postanowili opracować „Brain Plan dla Polski” i wręczyć Ministrowi Zdrowia gotowy dokument. Dokument powstawał dwa lata (przy współpracy Uczelni Łazarskiego, Polskiej Rady Mózgu, Europejskiej Rady Mózgu, Fundacji NeuroPozytywni oraz Kancelarii Prawnej DZP). Autorzy wyszczególnili trzy główne priorytety:
- leczenie osób z chorobami mózgu stanie się jednym z priorytetów polskiego systemu opieki zdrowotnej, a
do systemu opieki zdrowotnej zostanie wprowadzona definicja chorób mózgu,
- opieka nad pacjentami dotkniętymi chorobami mózgu będzie prowadzona w sposób zintegrowany,
skoordynowany, przy współpracy międzysektorowej,
- profilaktyka chorób mózgu stanie się jednym z kluczowych elementów efektywnej ochrony zdrowia mózgu.

Największym problemem przy wdrażaniu Brain Planu mogą okazać się niskie nakłady na psychiatrię, która jest najbardziej niedofinansowaną dziedziną medycyny. Średnio w UE wydaje się na psychiatrę 6 proc. nakładów na ochronę zdrowia, w Polsce 3,4 proc. Zadania nie ułatwi też brak lekarzy, szczególnie psychiatrów i neurologów.

Apel o wdrożenie "Brain Planu dla Polski" podpisany przez środowisko medyczne, Rzecznika Praw Pacjenta oraz przedstawicieli organizacji pacjenckich zostanie w najbliższych dniach przekazany na ręce Ministra Zdrowia. Jak wskazują autorzy dokumentu, przy opracowywaniu metodologii i wprowadzaniu Narodowej Strategii Zdrowia Mózgu można oprzeć się na doświadczeniach związanych z innymi strategiami w obszarze zdrowia publicznego, np. Narodowej Strategii Onkologicznej. Wdrożenie Brain Planu powinno być poparte stosowną ustawą lub rozporządzeniem.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: "Brain Plan dla Polski. Strategia dla zdrowia mózgu".

Przeczytaj także: "Bomba, którą mogą rozbroić tylko mądre decyzje".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe