Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pexels

Alergię na orzeszki ziemne można wyleczyć?

Źródło: News-medical.net/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 21.08.2017
 
 
Wskazywać na to mogą wyniki badania australijskich naukowców z Murdoch Children’s Research Institute. Badacze przekonują, że terapia immunologiczna jest na tyle skuteczna, że pozwoliła uczulonym wcześniej dzieciom jeść orzeszki bez reakcji alergicznej. Efekt utrzymywał się nawet do 4 lat.
Wyniki badania opublikowano w Lancet Child & Adolescent Health.

Już wcześniej naukowcy przeprowadzili badanie, podczas którego zastosowano immunoterapię połączoną z probiotykami i orzeszkami (probiotic and peanut oral immunotherapy – PPOIT). Terapia trwała 18 miesięcy, a jako probiotyku użyto bakterii Lactobacillus rhamnosus. Naukowcy zdecydowali się na użycie probiotyku, by maksymalnie ograniczyć reakcję immunologiczną na podawane dzieciom znikome ilości orzeszków ziemnych. Wcześniejsze prace wykazały efektywność tej terapii, ale tylko na krótki czas. Teraz naukowcy sprawdzili, jaki jest stan poddanych jej dzieci po 4 latach.

W pierwotnym badaniu wzięło udział 56 osób, w kolejnym, po czterech latach – 48 z nich. Sprawdzono ich reakcje alergiczne na orzechy po 4 latach od zakończenia terapii, wykonano testy skórne i zmierzono stężenie przeciwciał sIgE i sIgG4 dla orzeszków ziemnych.

Okazało się, że u 82 proc. dzieci poddanych wcześniej terapii PPOIT zaobserwowano znaczącą redukcję reakcji alergicznej na orzeszki ziemne (taką samą reakcję zaobserwowano u 4 proc. dzieci, które nie były leczone). Po 4 latach od zakończenia leczenia 67 proc. poddanych terapii dzieci mogło bezpiecznie jeść orzeszki ziemne (w porównaniu do 4 proc. dzieci niepoddanych leczeniu). Testy skórne również wskazywały na mniejszą reakcję alergiczną.

Naukowcy podkreślają, że choć wyniki ich badań są obiecujące, za wcześnie jest, by mówić o terapii PPOIT jako o lekarstwie na alergię na orzeszki ziemne – do tego niezbędne są dalsze badania.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe