Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jacek Marczewski/Agencja Gazeta

Andrzej Duda zapowiada przeorganizowanie geriatrii

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 22.05.2020
 
 
- Projekt ustawy o centrach zdrowia 75 plus zakłada szereg zmian w opiece zdrowotnej nad osobami starszymi. Między innymi ma powstać sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów medycznych nakierowanych na leczenie osób starszych – obiecuje prezydent Andrzej Duda.
W Kancelarii Prezydenta RP przygotowywana jest ustawa o centrach zdrowia 75 plus, która ma poprawić opiekę medyczną nad seniorami w Polsce. Zgodnie ze wstępnymi założeniami ma powstać sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów medycznych nakierowanych na opiekę nad osobami starszymi. Projekt ustawy w tej sprawie miał trafić do Sejmu na początku 2020 r.. Ale jak tłumaczy prezydent, nie stało się tak z powodu epidemii.

- To właśnie u mnie w kancelarii toczą się prace nad systemem specjalnej opieki dla seniorów. Zakładamy powstanie centrów medycznych, w których ma być realizowana opieka nad seniorami. Liczę na to, że ten projekt zostanie wdrożony. Był już konsultowany w Ministerstwie Zdrowia i spotkał się z aprobatą, chociaż związane są tym oczywiście koszty. Ten system znacząco podniósłby poziom opieki nad seniorami, co do tego nikt nie ma wątpliwości – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że poważne restrykcje i ograniczenia, które zostały wprowadzone w związku z epidemią, służą także ochronie osób starszych.

- Jeżeli mówimy, że na całym świecie skala zgonów spowodowanych koronawirusem wśród seniorów była największa, to w Polsce w stosunku do innych krajów, nie była duża. U naszym kraju zwrócono uwagę na to, że seniorzy są szczególnie zagrożeni i byli w sposób szczególny chronieni. Wydaje mi się, że te działania prowadzone są skutecznie. Natomiast można ten system jeszcze wzmocnić i poprawić, mam nadzieję, że te centra 75 plus temu właśnie będą służyły – powiedział Andrzej Duda.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe