Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bezpłatne szczepienia i badania przesiewowe dla uczniów i seniorów w Warszawie

Udostępnij:
Stołeczni radni zadecydowali o przekazaniu z budżetu miasta ok. 7,8 mln zł dotacji na programy profilaktyki zdrowotnej „Aktywny senior”, „Aktywny uczeń” oraz „Zdrowy uczeń” w 2024 r. Warszawa finansuje swoim mieszkańcom m.in. bezpłatne szczepienia, badania przesiewowe i zajęcia edukacyjne.
Aktywni i zdrowi
W tym roku Warszawa przeznaczy blisko 1,5 mln zł na „Aktywnego seniora”. To program przygotowany z myślą o osobach powyżej 60 lat, zamieszkałych w stolicy, które chcą zachować lub poprawić ogólną sprawność oraz jakość życia. W ramach programu, jak przekazał Ratusz, seniorzy uczestniczą w cyklu kilkunastu grupowych spotkań przeznaczonych na ćwiczenia ogólnousprawniające z wykorzystaniem materacy, mat gimnastycznych, piłek taśm itp. Są również nordic walking oraz zajęcia na basenie.

– Seniorzy uczestniczą w cyklu kilkunastu grupowych spotkań prowadzonych dwa razy w tygodniu przez 45 minut. Pierwsze spotkanie dla każdej z grup jest przeznaczone na wykład na temat zagrożeń wynikających z niskiej aktywności fizycznej, w tym związanych z chorobami układu kostno-stawowego, oraz zachowań prozdrowotnych, m.in. o znaczeniu picia wody – czytamy w komunikacie skierowanym do uczestników.

Program „Aktywny uczeń” skierowany jest do dzieci z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej i zakłada prowadzenie zajęć w postaci zabaw i gier ruchowych. Jego częścią jest system rozgrywek rekreacyjno-sportowych, w których uczestniczy ok. 160 podstawówek z terenu Warszawy.

– W trosce o zdrowie warszawianek i warszawiaków w tym roku przeznaczymy ponad 46 mln zł na miejskie programy zdrowotne. Dzięki temu dofinansowujemy kolejne zabiegi in vitro, a przyszłym rodzicom zapewniamy bezpłatne zajęcia w szkołach rodzenia. Z budżetu miasta finansujemy również szczepienia przeciw grypie dla seniorów i maluchów, a nastolatki bezpłatnie szczepimy przeciw HPV. W tym roku rozpoczynamy dwa kolejne programy zdrowotne, czyli profilaktykę osteoporozy dla kobiet powyżej 65. roku życia i szczepienia przeciw pneumokokom dla pacjentów onkologicznych – poinformował prezydent Rafał Trzaskowski.

Jak przypomniał Ratusz, w miejskich szkołach uczniowie biorą udział w bezpłatnych warsztatach promocji zdrowia (program „Zdrowy uczeń") oraz prowadzone są m.in. programy badania słuchu dla dzieci w klasach I i VIII szkół podstawowych czy nadciśnienia tętniczego (projekt realizowany dla młodzieży w wieku 18–19 lat z miejskich szkół ponadpodstawowych). Warszawa zapewnia również bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci od 6. do 60. miesiąca życia w przychodniach na terenie miasta. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu podawane są dwie dawki szczepionki.

Jednym z najpopularniejszych programów zdrowotnych wśród seniorów jest „Grypa 65+”, dzięki któremu warszawiacy mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę sezonową. Do 2025 roku miasto planuje przeznaczyć na szczepienia seniorów przeciw grypie niemal 5,3 mln zł.

Przeczytaj także: „W płockim ratuszu dzień wolny na badania profilaktyczne” i „Małopolska. W 2024 r. ponad 670 tys. kobiet może skorzystać z profilaktyki raka piersi”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.