SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Co mówią eksperci o stosowaniu pomp insulinowych?
 
Autorzy badania opublikowanego w Diabetic Medicine przeprowadzili dokładne wywiady z kilkunastoma ekspertami diabetologicznymi.
W Diabetic Medicine przedstawiono wyniki badania, w którym proszono ekspertów o przedstawienie swoich opinii odnośnie stosowania pomp insulinowych. Autorów badania szczególnie interesowało, którzy pacjenci mogą czerpać najwięcej korzyści ze stosowania pomp. Dokładne wywiady zostały przeprowadzone z 18 naukowcami-badaczami, którzy uczestniczyli w próbie REPOSE (Relative Effectiveness of Pumps Over MDI and Structured Education).

Zgodnie z przedstawionymi analizami, eksperci postrzegają pompy insulinowe jako lepszą metodę kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą z uwagi na większą elastyczność podawania insuliny. Jednocześnie jednak jest podkreślane, że zaawansowanie techniczne i mnogość opcji przy stosowaniu pomp insulinowych może sprawiać niektórym pacjentom pewne kłopoty. Eksperci podkreślają, że właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby pompy insulinowe proponować tylko takim osobom, co do których możemy podejrzewać, że obsługa sprzętu medycznego nie będzie dla nich problemem. Co ciekawe, naukowcy przyznają, że sposób w jaki myślą o pacjentach kwalifikując ich do leczenia z wykorzystaniem pomp insulinowych zmieniał się w trakcie prac nad badaniem REPOSE.

Wnioski przedstawione przez autorów pracy nie są rewolucyjne, ale zwracają uwagę na pewien ważny i trudny aspekt wyboru pacjentów-kandydatów do leczenia z wykorzystywaniem pomp insulinowych – poza wskazaniami klinicznymi, trzeba wziąć rozważyć także charakter poszczególnych pacjentów, wystrzegając się jednak pochopnych uprzedzeń.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe