Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długoterminowe efekty leczenia pacjentów z koarktacją aorty

Udostępnij:
Przeprowadzone dotychczas kohortowe badania dotyczące pacjentów z koarktacją aorty sugerowały, iż pacjenci z tą wadą żyją krócej w porównaniu z populacją ogólną. Postęp w leczeniu chirurgicznym wrodzonych wad serca wskazuje na systematyczną poprawę odległych przeżyć pacjentów z innymi wrodzonymi wadami serca.
Choudhary i wsp. wysunęli hipotezę, że w przypadku pacjentów z koarktacją aorty, ich odległe przeżycie nie różni się znamiennie w porównaniu z populacją ogólną. Celem potwierdzenia zaprojektowali badanie, którego wyniki opublikowano na łamach Heart.

Badaniem objęto 153 pacjentów z izolowaną koarktacją aorty. 58% grupy badanej stanowili mężczyźni. Średnia wieku wyniosła35±15 lat. Zebrana dokumentacja medyczna obejmowała lata 1993 – 2013. Ocenie poddano chorobowość obejmującą m.in. konieczność ponownego leczenia z powodu rekoarktacji lub z powodu tętniaka oraz śmiertelność z dowolnej przyczyny.

Mediana wieku, w jakim przeprowadzono korekcję chirurgiczną wady wynosiła 5 lat. W grupie badanej stosowano następujące techniki leczenia operacyjnego: zespolenie koniec do końca (n= 43), plastykę aorty płatem z lewej tętnicy podobojczykowej (n=28), plastykę łatą dakronową (n=31). . W 6 przypadkach przeprowadzono zabieg techniką endowaskularną, w 11 przypadkach nie przeprowadzono zabiegu naprawczego. W 28 przypadkach dostępna dokumentacja medyczna nie zawierała informacji na temat szczegółów przeprowadzonego zabiegu.

W czasie obserwacji odnotowano 7 zgonów pacjentów z grupy badanej. Mediana wieku w chwili zgonu wynosiła 60 lat. Odsetek przeżycia pacjentów w wieku 40 lat wyniósł 98%, w wieku 50 lat 98%, w wieku 60 lat 89%. U 34% pacjentów wystąpiła rekoarktacja, natomiast u 18% rozpoznano tętniaka aorty zstępującej. Zarówno rekoarktacja jak i tętniaki aorty zstępującej występowały istotnie rzadziej wśród pacjentów leczonych za pomocą operacyjnego zespolenia koniec do końca (odpowiednio p=0.026 oraz p<0.001). U 66% pacjentów współwystępowała dwupłatkowa zastawka aortalna, 44% pacjentów chorowało na nadciśnienie tętnicze.

Reasumując, nastoletnich pacjentów z koarktacją aorty cechują obecnie bardzo wysokie współczynniki odległego przeżycia(aż do 60 roku życia). Chorobowość w obrębie tej grupy pacjentów jest wysoka. Dotyczy przede wszystkim powikłań w obrębie aorty oraz nadciśnienia tętniczego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.