Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Do 2050 r. co czwarta osoba na świecie będzie miała kłopot ze słuchem

Udostępnij:
Prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie – czyli 1 na 4 osoby – do 2050 r. będzie miało pewien stopień ubytku słuchu – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Można temu zapobiec poprzez włączenie protetyki uszu i słuchu do podstawowej opieki zdrowotnej.
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2050 r. prawie 2,5 mld ludzi na całym świecie będzie miało pewien stopień ubytku słuchu – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.Słuch to bardzo cenny dla człowieka zmysł
– Nasza zdolność słyszenia jest cenna. Nieleczony ubytek słuchu może mieć druzgocący wpływ na zdolność ludzi do komunikowania się, studiowania i zarabiania na życie. Może również wpływać na zdrowie psychiczne ludzi i ich zdolność do utrzymywania relacji – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

– Opublikowany 3 marca, w Światowym Dniu Słuchu, nowy raport przedstawia skalę problemu, ale oferuje również sprawdzone rozwiązania w postaci interwencji opartych na dowodach. Zachęcamy wszystkie kraje do włączenia ich do swoich systemów opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – dodał.

W raporcie podkreślono potrzebę szybkiego zintensyfikowania wysiłków na rzecz zapobiegania utracie słuchu i przeciwdziałania jej poprzez inwestowanie i rozszerzanie dostępu do usług w zakresie protetyki słuchu.

Wskazano również, że ​​rządy, które zainwestują w proaktywną opiekę nad pacjentem z deficytem słuchu mogą spodziewać się zwrotu w wysokości prawie 16 dolarów za każdego zainwestowanego dolara.

Główne ustalenia raportu
W raporcie wskazano, że brak wiedzy na temat możliwości terapeutycznych, nawet wśród pracowników sektora ochrony zdrowia, oraz stygmatyzujące podejście do chorób uszu i utraty słuchu często ograniczają dostęp pacjentów do właściwej opieki w tych schorzeniach.

W większości krajów opieka medyczna dotycząca osób mających problemy ze słuchem jest ograniczona. Pacjenci często skazani są na poszukiwanie pomocy medycznej w prywatnym sektorze, poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Podkreślono również, że największym problemem jest jednak rażący brak kadr medycznych specjalizujących się w leczeniu chorób uszu. – Wśród państw o niskich dochodach około 78 proc. ma mniej niż jednego laryngologa, 93 proc. ma mniej niż jednego audiologa, tylko 17 proc. ma jednego lub więcej logopedów, a 50 proc. ma jednego lub więcej nauczycieli dla osób niesłyszących na milion mieszkańców – wskazano.

Lukę tę można zlikwidować poprzez włączenie protetyki uszu i słuchu do podstawowej opieki zdrowotnej poprzez strategie, takie jak podział zadań i szkolenia, opisane w raporcie.

Główne przyczyny utraty słuchu
W raporcie wskazano na główne przyczyny utraty słuchu. U dzieci prawie 60 proc. ubytków słuchu można zapobiec, stosując takie środki, jak szczepienia zapobiegające różyczce i zapaleniu opon mózgowych, lepsza opieka nad matką i noworodkiem oraz badania przesiewowe i wczesne leczenie zapalenia ucha środkowego, chorób zapalnych ucha środkowego.

U dorosłych kontrola hałasu, bezpieczne słuchanie i nadzór nad lekami ototoksycznymi wraz z dobrą higieną uszu mogą pomóc w utrzymaniu dobrego słuchu i zmniejszeniu ryzyka jego utraty.

Przeczytaj także: „Prof. Henryk Skarżyński: Efekty są uzależnione od tego, kto i kiedy się do nas zgłosi”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.