Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm/zdjęcie ilustracyjne

Jak zwalczać epidemię – Sejm wraca do debaty

Autor: Iwona Konarska |Data: 21.10.2020
 
 
Tagi: Sejm
Nawet posłowie-lekarze przyznają, że noc była im potrzebna, by poznać zawiłości projektu ustawy dotyczącego walki z COVID-19.
Choć zasadnicze propozycje jako hasła są znane, to jednak parlamentarzyści przyznają, że diabeł tkwi w szczegółach. Nowe przepisy w części odwołują się do innych, już obowiązujących, a tam może kryć się niespodzianka.

W pierwszej kolejności zostanie rozpatrzony projekt PiS. Co ważne wprowadza on m.in. zasadę dobrego Samarytanina, czyli niestosowanie kar wobec lekarzy, którzy popełnili nieumyślne błędy podczas terapii pacjentów z COVID-19. Przewidziano też podwojenie wynagrodzeń lekarzy. Możliwe będzie oddelegowanie przedstawicieli zawodów medycznych do pracy w szpitalach opiekujących się pacjentami z COVID-19. Do pracy w tych placówkach będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej, po spełnieniu przez nich określonych warunków.

Zaplanowano też pracę nad projektem Lewicy – to ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Z kolei PSL chciałby przyznania comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19”.

Przeczytaj także: „Niebezpieczne zapisy w poselskim projekcie ustawy” i „Projekt ustawy dotyczący przeciwdziałania COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.