Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pixabay.com

Jaka dawka aspiryny może zapobiec stanom przedrzucawkowym

Źródło: D. L. Rolnik, M.D., D. Wright, Ph.D. i in., Aspirin versus Placebo in Pregnancies at High Risk for Preterm Preeclampsia, The New England Journal of Medicine/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 08.07.2017
 
 
Lekarze wiedzą od dawna, że niskie dawki aspiryny przyjmowane przez kobiety w ciąży mogą zapobiegać stanowi przedrzucawkowemu. Najnowsze badanie brytyjskich naukowców pozwala określić, jaka dawka leku może być najbardziej skuteczna i kiedy ją przyjmować.
W wieloośrodkowej, podwójnie ślepej próbie z użyciem placebo wzięło udział 1776 losowo dobranych kobiet w pojedynczej ciąży. Każda z nich miała podwyższone ryzyko stanu przedrzucawkowego – w ocenie stanu brano pod uwagę ciśnienie tętnicze, indeks pulsacji czy łożyskowy czynnik wzrostu.

Uczestniczkom badania podawano aspirynę w dawce 150 mg dziennie lub placebo w czasie od 11-14 aż do 36 tygodnia ciąży. Dawkę i czas przyjmowania ustalono na podstawie analizy wcześniejszych badań, metaanaliz i doniesień naukowych.

152 kobiety wycofały się z badania, od kolejnych czterech nie udało się zebrać wyników końcowych. Ostatecznie pod uwagę wzięto dane zebrane od 798 kobiet z grupy przyjmującej aspirynę i 822 kobiet z grupy placebo. Przedwczesny stan przedrzucawkowy odnotowano u 13 (1,6 proc.) uczestniczek z grupy aspirynowej I 36 (4,3 proc.) uczestniczek przyjmujących placebo (ryzyko w grupie aspirynowej: OR 0,38; 95 proc. przedział ufności, 0,20-0,74, P=0,004).

Nie odnotowano żadnych różnic między grupami, jeśli chodzi o czynniki szkodliwe dla płodu i uczestniczek badania.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe