Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pixabay.com

Karmienie piersią ma wpływ na stwardnienie rozsiane

Źródło: newswise.com/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 14.07.2017
 
 
Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko rzutu stwardnienia rozsianego – wynika z najnowszych badań opublikowanych w internetowym wydaniu Neurology, czasopisma wydawanego przez American Academy of Neurology.
W badaniu brało udział 397 kobiet (średnia wieku: 37 lat), u których niedawno zdiagnozowano stwardnienie rozsiane lub zapowiadający je klinicznie izolowany zespół (CIS). W drugiej grupie (podobnie zróżnicowanej jeśli chodzi o rasę i wiek) znalazły się 433 kobiety. Wszystkie uczestniczki wypełniły szczegółowe kwestionariusze dotyczące przebytych ciąży, karmienia piersią, stosowania antykoncepcji hormonalnej i innych czynników, które badacze uznali za istotne.

Okazało się, że kobiety, które w ciągu swojego życia karmiły piersią co najmniej przez 15 miesięcy (niezależnie od liczby dzieci) miały 53 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane lub wystąpienia CIS w porównaniu do kobiet, które w ciągu życia karmiły piersią nie dłużej niż przez 4 miesiące lub wcale.

Uczestniczki badania, u których pierwsza menstruacja wystąpiła w 15 roku życia lub później miały o 44 proc. zmniejszone ryzyko zachorowania na MS niż kobiety, które zaczęły menstruować wcześniej.

Liczba lat owulacji nie miała wpływu na ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego, podobnie jak inne czynniki takie jak liczba przebytych ciąż, wiek matki podczas pierwszego porodu czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe