Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Maciej Miłkowski o najważniejszych zadaniach na ten rok w onkologii

Udostępnij:
– W bieżącym roku będzie przygotowana duża strategia informacyjna dla rodziców dzieci, które będą mogły się szczepić przeciw HPV – mówił 14 lutego podczas senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił informację o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej i pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Przypomniał, że przyjęta z początkiem 2020 r. strategia określa działania na kolejne 10 lat. Na jej realizację zaplanowano 5 mld zł, a co roku wydawanych jest około 500 mln zł. Wiceminister poinformował, że w ubiegłym roku resort przygotował nowe wytyczne do prowadzenia specjalizacji, również onkologicznych. Wprowadzono zmiany w programach specjalizacyjnych pielęgniarek i położnych.

Przypomniał o kampanii „Planuję długie życie”, której celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z profilaktyki.

– W bieżącym roku będzie przygotowana duża strategia informacyjna dla rodziców dzieci, które będą mogły się szczepić przeciwko HPV. Jeśli chodzi o zmiany związane z inwestycją w pacjenta, to w ubiegłym roku były finansowane programy dla pacjentów z rodzin wysokiego, dziedzinie uwarunkowanego ryzyka zachorowań na wybrane nowotwory. W tym roku planowane są kolejne trzy świadczenia. Jest jeszcze sporo do zrobienia – przekazał Miłkowski.

Odnosząc się do Krajowej Sieci Onkologicznej, przypomniał, że ustawa będzie omawiana w Senacie w następnym tygodniu. Wskazał, że w pierwszym tygodniu lutego opublikowano raport końcowy z programu pilotażowego opieki w ramach sieci onkologicznej.

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020–2030. Jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Ma wprowadzić kompleksowe zmiany w naszej onkologii.

Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach i poprawa jakości życia w trakcie i po ukończonym leczeniu.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.