Specjalizacje, Kategorie, Działy
Jacek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Minister Izabela Leszczyna: Pacjent jest w centrum

Udostępnij:
Podczas otwarcia XVIII Forum Organizacji Pacjentów minister Izabela Leszczyna rozmawiała z pacjentami na temat Krajowej Sieci Onkologicznej, psychiatrii dziecięcej, piramidy świadczeń i dziękowała uczestnikom za ich zaangażowanie w pomoc innym chorym.
Izabela Leszczyna podkreśliła, że organizacje pacjenckie są naprawdę bardzo ważne dla każdego ministra zdrowia.

– Pacjent jest w centrum – to nie są puste słowa. Na początku mojego urzędowania zapytałam byłą minister zdrowia Ewę Kopacz o to, w kim mogę mieć oparcie. Bez namysłu odpowiedziała, że w organizacjach pacjenckich – zawsze będą wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem – stwierdziła szefowa resortu.

– Często jest tak, że zaczynacie swoją działalność, gdy sami jesteście chorzy lub wasi bliscy zaczynają chorować. Ale nie koncentrujecie się tylko na sobie i swojej rodzinie, tylko dajecie innym swoją coraz większą wiedzę, doświadczenie. Robicie to społecznie, z ogromnym zaangażowaniem i nikt was w tej roli nie zastąpi. Po prostu bądźcie – mówiła minister Leszczyna.

Pacjenci onkologiczni zostaną zaopiekowani
Minister zdrowia uspokajała też organizacje reprezentujące pacjentów onkologicznych: – To, że odłożyłam na rok wejście w życie Krajowej Sieci Onkologicznej, naprawdę nie znaczy, że jakikolwiek pacjent onkologiczny będzie mniej zaopiekowany. Wręcz przeciwnie – musimy przygotować pewne rzeczy. Musimy napisać siedem rozporządzeń, musimy zaopiekować się wszystkimi tymi pacjentami – a jest ich ponad 7 tysięcy – którzy po wprowadzeniu sieci już teraz, w kwietniu, znaleźliby się poza opieką onkologiczną – wyjaśniła.

Dodała, że żaden minister zdrowia nie może do tego dopuścić. – Ponad 250 szpitali nie mogłoby de facto świadczyć opieki onkologicznej – zauważyła.

– Obiecuję państwu, że wszyscy pacjenci onkologiczni będą zaopiekowani i że wspólnie z naszymi ekspertami onkologami, tymi, którzy także tworzyli KSO, pracujemy w tym roku niezwykle intensywnie, żeby – jak ruszymy z siecią – naprawdę zwiększyła ona jakość opieki onkologicznej – zapowiedziała minister zdrowia.

Psychiatria priorytetem dla Izabeli Leszczyny
Kolejnym priorytetem dla szefowej resortu jest psychiatria dziecięca, ale też psychiatria dorosłych.

– Wszyscy jesteśmy atakowani tysiącem informacji, często w tych trudnych czasach potrzebujemy wsparcia psychologa, psychiatry, konieczna jest pomoc na jak najwcześniejszym etapie. To wsparcie powinniśmy mieć my, dorośli, ale przede wszystkim nasze dzieci. Niekoniecznie dopiero wtedy, jak problem już jest taki, że musimy dziecko odesłać do zamkniętego oddziału – mówiła.

– Powinniśmy przede wszystkim pomagać dzieciom w szkole albo w domu. Liczę w tym względzie na organizacje pacjenckie, bo opieka środowiskowa, jak najbliżej pacjenta, to jest przecież to, na czym wszystkim zależy – podkreśliła.

Wiceminister Maciej Miłkowski podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów wskazał na problemy z dostępnością do terapii w psychiatrii dziecięcej. – Przeanalizowaliśmy sytuację i sfinansowaliśmy leki dla młodych pacjentów. To była olbrzymia zmiana w psychiatrii dziecięcej – stwierdził.

Piramida świadczeń do góry nogami
Wiceminister Marek Kos w trakcie dyskusji z liderami organizacji pacjenckich przypomniał, że piramida świadczeń jest obecnie postawiona do góry nogami.

– Największe środki finansowe idą na leczenie szpitalne, a powinny tam, gdzie choroby można szybko zdiagnozować i prawidłowo leczyć, czyli do podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Docelowo najlepszym rozwiązaniem jest opieka koordynowana, którą będziemy rozszerzać na inne specjalności – powiedział.

Do uczestników XVIII Forum Organizacji Pacjentów skierował swój list marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, który podkreślił m.in., że budowanie efektywnej polityki zdrowotnej nie jest możliwe bez zaangażowania organizacji pacjentów. Odczytała go wiceminister zdrowia Urszula Demkow.

Nagrody dla organizacji pacjenckich
Podczas forum wręczono nagrody Instytutu Praw Pacjentów i Edukacji Zdrowotnej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. W poszczególnych kategoriach otrzymali je:
• Profilaktyka: Stowarzyszenie Diabeciaki,
• Prawa i bezpieczeństwo pacjentów – Stowarzyszenie Gladiator,
• Wolontariat i działalność społeczna – Fundacja „Pokonać Endometriozę”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.