Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pixabay.com

Nagła śmierć łóżeczkowa u wcześniaków

Źródło: Rutgers University/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 09.07.2017
 
 
Wcześniaki nadal są bardziej narażone na wystąpienie zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niż dzieci urodzone o czasie – nie pomogły nawet zalecenia i akcje edukacyjne Amerykańskiej Akademii Pediatrii – wynika z analiz naukowców z Rutgers University.
Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Barbary Ostfeld opublikował wyniki swoich badań w Pediatrics. Okazało się, że wcześniaki urodzone pomiędzy 24 a 27 tygodniem są ponad trzy razy bardziej zagrożone zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej w pierwszym roku życia niż dzieci urodzone w terminie.

Ryzyko pozostało wysokie, nawet gdy badacze wykluczyli inne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów przez rodziców i niewystarczająca opieka medyczna. Malało zaś nieco u wcześniaków, które przyszły na świat krótko przed prawidłowym terminem, ale nadal było większe niż u dzieci urodzonych o czasie.

W publikacji naukowcy przeanalizowali akty urodzeń i zgonów dzieci urodzonych między 2012 i 2013 rokiem. Ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej było największe u niemowląt urodzonych pomiędzy 24 a 27 tygodniem ciąży (2,68 zgonów na 1000 urodzeń). Odsetek zgonów u dzieci urodzonych pomiędzy 39 a 42 tygodniem ciąży wynosił 0,51/1000 urodzeń.

Wytyczne Amerykańskiej Agencji Pediatrycznej opublikowane w 2011 I w 2016 roku wskazują, że noworodki powinny być układane do snu na plecach i do pierwszego roku życia spać w atestowanych łóżeczkach lub kołyskach i blisko rodziców.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe