Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Freepik.com, Valeria_aksakova

Nawet leczona cukrzyca ciążowa może powodować zaburzenia uwagi u dzieci

Źródło: mdlinx.com/ AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 16.07.2017
 
 
Kategorie: ADHD
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Dzieci matek, które miały cukrzycę ciążową, mają większe ryzyko wystąpienia zaburzeń uwagi już w 6 miesiącu życia – donoszą naukowcy.
Takie wnioski płyną z szeroko zakrojonego badania prowadzonego przez A*STAR Singapore Institute for Clinical Sciences (SICS). Wzięto w nim pod uwagę 473 dzieci, u których matek wystąpiła cukrzyca ciążowa (leczona podczas ciąży).

Naukowcy sprawdzali aktywność mózgową dzieci od 6 do 18 miesiąca życia, każąc im słuchać standardowego, powtarzającego się dźwięku (który – jako znajomy – nie powinien powodować wysokiej aktywności mózgu), który przerywany był od czasu do czasu nieznanym odgłosem. Okazało się, że reakcje dzieci, których matki miały cukrzycę ciążową, różnią się od reakcji ich rówieśników, których matki jej nie przeszły. Te pierwsze wyraźniej reagowały na standardowy dźwięk.

Taka odpowiedź może wskazywać na możliwość niepożądanych zaburzeń rozwojowych, takich jak deficyt uwagi czy ADHD. – Wskazanie dzieci z taką reakcją może pomóc w określeniu grupy wczesnego ryzyka – wyjaśnia dla portalu mdlinx.com prof. Anne Rifkin–Graboi, prowadząca badanie. – To zaś pozwoli na szybką interwencję i podjęcie środków zapobiegawczych.

Naukowcy sprawdzili także funkcjonowanie pamięci u dzieci matek z cukrzycą ciążową I u ich rówieśników urodzonych przez matki bez cukrzycy I nie znaleźli istotnych różnic. Teraz planują kolejne badanie, które wskaże, czy u dzieci matek z cukrzycą rozwiną się w późniejszym życiu zaburzenia uwagi.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe