Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Agencja Wyborcza

Niedzielski: Psychiatria wśród priorytetów Ministerstwa Zdrowia w najbliższych latach

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.06.2022
 
 
– W tym roku powstały kolejne centra zdrowia psychicznego: było 40 ośrodków, doszły 34. Są więc 74 ośrodki psychiatrii dla dorosłych, które obejmują opieką prawie 10 mln Polaków. Zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach – zapewnił w Łodzi minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Budujemy nowoczesny model opieki psychiatrycznej. Myślę, że te ostatnie lata, jakkolwiek zdaję sobie sprawę z problemów, jakie w tej chwili występują, to można powiedzieć kroki milowe, jeśli chodzi o budowanie nowoczesnego modelu opieki psychiatrycznej – powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Model ten, jak kontynuował, oparty jest na opiece środowiskowej, z centrami praktycznie na poziomie każdego powiatu. – Oprócz tego doinwestowujemy istniejące ośrodki. W ostatnim czasie przeznaczyliśmy ponad 50 mln zł na inwestycje w miejscach, które świadczą opiekę na najwyższym poziomie referencyjności – podał.

Niedzielski, akcentując znaczenie psychiatrii dziecięcej, przypomniał m.in., że realizowany jest pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii. – W 10 specjalistycznych ośrodkach pilotaż jest już prowadzony, dwa będą jeszcze dołączone – podał.

Minister zaznaczył, że trwa też reforma opieki psychiatrycznej dorosłych. – Mamy pilotaż centrów zdrowia psychicznego, które w kompleksowy sposób mają świadczyć usługi opieki pacjentom. W tym roku podjęliśmy kluczową decyzję o zwiększeniu: było 40 ośrodków, doszły 34. Są więc 74 ośrodki psychiatrii dla dorosłych, które obejmują opieką prawie 10 mln Polaków - podał.

Niedzielski przyznał, że w psychiatrii jest wiele wyzwań, zapewnił, że zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.