Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Created by Kjpargeter - Freepik.com

Niski poziom serotoniny a demencja

Źródło: News-medical.net/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 28.08.2017
 
 
Naukowcy z Johns Hopkins University przyjrzeli się skanom mózgów osób z umiarkowaną demencją i odkryli, że mają oni znacząco obniżony poziom serotoniny.
Już wcześniejsze doniesienia naukowe sugerowały, że osoby z chorobą Alzheimera oraz osoby z poważną demencją mają tendencję do zmniejszonego poziomu serotoniny. Nie odpowiedziano jednak na pytanie, co stoi za tą korelacją: czy zmniejszony poziom serotoniny powoduję chorobę, czy przeciwnie: to choroba odpowiedzialna jest za spadek serotoniny. Najnowsze badanie, którego uczestnikami były osoby z umiarkowaną demencją wskazują na to, że bardziej prawdopodobna jest pierwsza opcja.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie Neurobiology of Disease. Jego autorzy sugerują, że zatrzymanie lub spowolnienie obniżania się poziomu serotoniny, ewentualnie wprowadzenie do mózgu jej odpowiednika, może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera i demencji.

W pracy naukowcy przyjrzeli się skanom PET osób, u których stwierdzono umiarkowaną i łagodną demencję (n=28). W badaniu wzięła tez udział grupa kontrolna (n=28). Wszyscy uczestnicy mieli ok. 66 lat, 45 proc. z nich stanowiły kobiety.

Umiarkowaną lub łagodną demencję zdefiniowano na potrzeby badania jako nieznaczną utratę pamięci, mniejszą skuteczność zapamiętywania sekwencji. Do badania włączono też osoby, które uzyskały niskie wyniki w California Verbal Learning Test, w którym od badanych wymaga się zapamiętania słów związanych np. z listą zakupów (za niski wynik uznano 40,5 punktów w teście, w którym zdrowe osoby otrzymują średnio 55,8 pkt). Korzystano też z Brief Visuospatial Memory Test, w którym badani proszeni są o narysowanie z pamięci serii widzianych wcześniej kształtów – do badań włączono osoby, które uzyskały średni wynik 12,6 pkt (osoby zdrowe – średnio 20 pkt).

Po podzieleniu uczestników na dwie grupy badanych poddano obrazowaniu MRI i PET, by określić wielkość poszczególnych struktur mózgowych i poziom transporterów serotoniny (kontrastowo) - SERT.
Okazało się, że osoby z łagodną demencją mają do 38 proc. mniej SERT w mózgach niż osoby z grupy kontrolnej będące w analogicznym wieku. To pozwoliło na określenie, że spadek serotoniny ma związek nie tyle z wiekiem, co z patologią. Żadna osoba z demencją nie miała wyższego poziomu serotoniny niż ktokolwiek z grupy kontrolnej.

Następnie porównano wyniki dwóch testów pamięci oraz skanów. Okazało się, że zmniejszone poziomy transporterów serotoniny wiążą się z niższymi wynikami w testach.

Zdaniem prof. Gwenn Smith, psychiatry z Johns Hopkins University School of Medicine, to dowód na to, że niski poziom serotoniny prowadzi do spadku możliwości kognitywnych mózgu. W związku z tym kluczem do powstrzymania utraty pamięci i spowolnienia postępu choroby Alzheimera mogłoby być zwiększenie poziomu serotoniny u chorych. Zwykłe inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny mogą jednak nie wystarczyć, ponieważ wyjściowy poziom tego neuroprzekaźnika jest zbyt niski w mózgach osób chorych na Alzheimera.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe