SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowa metoda rozszerzonej hemodializy już w Polsce
 
Działy: Aktualności
Tagi: dializa
Rozszerzona hemodializa (HDx), dzięki zastosowaniu dializatora Theranova, umożliwia oczyszczenie krwi z toksycznych związków w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki i może przyczynić się do istotnej poprawy jakości życia oraz stanu klinicznego pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Rozszerzona hemodializa, w skrócie HDx, opiera się na wykorzystaniu nowego dializatora Theranova, który dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii budowy błony dializatora, umożliwia filtrowanie krwi z toksycznych związków, które w konwencjonalnej hemodializie nie były usuwane. To sprawia, iż poziom oczyszczania krwi tą metodą jest zbliżony do efektu uzyskanego przez prawidłowo funkcjonującą nerkę.
Dializator może być zintegrowany z dostępną już infrastrukturą do hemodializy i poprawić jakość terapii bez dodatkowych inwestycji w specjalistyczny sprzęt.

– Wyniki badań pokazują, iż rozszerzona hemodializa (HDx) skutecznie usuwa z krwi duże średnie cząstki oraz toksyny mocznicowe, co dotychczas nie było osiągalne przy zastosowaniu konwencjonalnej hemodializy. To oznacza, że nowa technologia umożliwia oczyszczenie krwi z toksycznych związków w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki – wyjaśnia prof. Michał Nowicki, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Z powodu niewydolności nerek u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek dochodzi do nagromadzenia się we krwi szkodliwych cząstek. Aby je usunąć przeprowadza się hemodializę przy użyciu dializatora, który nazywany jest sztuczną nerką. Obecnie stosowane terapie, w tym konwencjonalna hemodializa (HD), są skuteczne w usuwaniu mocznika i małych średnich cząstek, mają jednak ograniczone możliwości usuwania dużych średnich cząstek. Tymczasem ich obecność w krwioobiegu może mieć wpływ na wiele funkcji biologicznych organizmu, w tym na występowanie stanów zapalnych i wzrost ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Utrzymywanie się we krwi dużych średnich cząstek wiąże się również z wyższą śmiertelnością pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Wyniki badań obserwacyjnych pacjentów poddanych rozszerzonej hemodializie zostały zaprezentowane podczas 54. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA) oraz w trakcie Kongresu Kidney Week, organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Nefrologiczne (ASN).

- Nowa technologia rozszerzonej hemodializy jest równie prosta jak konwencjonalna hemodializa, ponieważ dializator Theranova, jest kompatybilny ze sprzętem stosowanym powszechnie do hemodializy. Pozwoli to stacjom dializ stosować skuteczniejszą terapię bez konieczności inwestowania w dodatkowy specjalistyczny sprzęt – podkreśla prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

W Polsce premiera rozszerzonej hemodializy (HDx) odbyła się podczas seminarium naukowego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Nefrologiczne oraz firmę Baxter z udziałem polskich i zagranicznych specjalistów z zakresu nefrologii. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Laurent Juillard, kierownik Zakładu Dializy i Nefrologii, Szpitala Edouarda Herriot we Francji.

Przewlekła choroba nerek jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną i poważny problem społeczny. Zwykle rozpoznaje się ją przypadkowo i zbyt późno, w stadium wymagającym wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Szacowana częstość występowania przewlekłej choroby nerek w różnych badaniach epidemiologicznych wynosi od 10 do 18%, a chorujących na nerki jest więcej niż chorych na cukrzycę. W Polsce na choroby nerek choruje 4 mln Polaków, z czego 3 mln cierpi na przewlekłą niewydolność nerek. Blisko 6 tys. chorych rocznie umiera z tego powodu. W kraju obecnie dializowanych jest 20 tys. pacjentów, z czego 19 tys. poddawanych jest hemodializie, a około 1 tys. dializie otrzewnowej.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe