Specjalizacje, Kategorie, Działy
Dr J. Kseniuk podczas operacji

Nowatorska operacja neurochirurgiczna w Warszawie

Autor: Alicja Wesołowska
|
Źródło: Mat. prasowe CMC/AW
Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano zestaw do stabilizacji kręgosłupa Pass MIS. Zastosował go dr Jurij Kseniuk z warszawskiej kliniki Carolina Medical Center podczas operacji 14-letniego pacjenta z uszkodzoną płytką wzrostową górną kręgu odcinka lędźwiowego – L1.
Problem pacjenta, 14-letniego Antka, pojawił się półtora roku temu. Nastolatek doznał urazu podczas zabawy na trampolinie, gdy próbował wykonać wyskok z przewrotem w tył. Spadł i pod ciężarem własnego ciała uszkodził sobie kręgosłup. Od tego czasu skarżył się na ból pleców, który znacznie nasilał się podczas jakiejkolwiek aktywności sportowej.

Rodzice odwiedzili wielu lekarzy, dostali skierowanie na rehabilitację, ale ta przynosiła tylko chwilowy efekt. Po kolejnym nawrocie bólu szukając specjalisty trafili do doktora Jurija Kseniuka z Carolina Medical Center w Warszawie.

Prawidłowa diagnoza

Wykonane badania pokazały, że podczas urazu uszkodzona została płytka wzrostowa górna kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa – L1. Niewygojone od ponad roku uszkodzenie płytki granicznej było powodem powstania nadżerek i obrzęku przylegającej części kręgu. Wtórnie ucierpiał również krążek międzykręgowy – stracił właściwą mu elastyczność, w wyniku czego przestrzeń międzykręgowa obniżyła się, a krążek gorzej przenosił obciążenia.

Dla potwierdzenia opisanej diagnozy wykonano szereg badań, by wykluczyć inne patologie, takie jak zapalenie gruźlicze, mogące objawiać się również jako obrzęk przedniej części trzonu kręgu, inne rodzaje zapaleń kręgosłupa, czy nowotwór. Pacjent został przebadany w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, gdzie znajduje się Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy Dzieci i Młodzieży; był też konsultowany przez onkologa.

Po wykluczeniu tych patologii pacjent został zakwalifikowany do operacji stabilizacji przeznasadowej i międzytrzonowej kręgów Th12-L1 metodą przezskórną.

Po raz pierwszy w Polsce

Trwająca trzy godziny operacja przeprowadzona została w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center. Neurochirurg, doktor Jurij Kseniuk, metodą przezskórną wprowadził śruby przez nasady do trzonów kręgów odcinka piersiowego i lędźwiowego. Poprzez niewielkie nacięcie usunięty został uszkodzony krążek międzykręgowy a następnie zastąpiony implantem międzytrzonowym. Wprowadzono przeszczepy kostne do przestrzeni międzykręgowej, wykonując usztywnienie uszkodzonego segmentu ruchowego.

– Innowacyjność tej metody polegała na zastosowaniu małoinwazyjnego dostępu do stabilizacji przeznasadowej i międzytrzonowej kręgosłupa u dziecka - mówi dr Jurij Kseniuk. - Co więcej, po raz pierwszy w Polsce użyty został zestaw do stabilizacji kręgosłupa Pass MIS z bardzo niskim profilem, dzięki czemu wszczepy nie będą drażnić tkanek miękkich podczas ruchu. W czasie operacji całkowicie oszczędzono mięśnie przykręgosłupowe – nie zostały one przecięte, a delikatnie rozsunięte. Zastosowana metoda pozwoli na powrót pacjenta do pełnej aktywności ruchowej i sportowej po osiągnięciu zrostu międzytrzonowego, przy pełnym zachowaniu mięśni kręgosłupa i braku ich drażnienia przez wystające elementy konstrukcji.

Powrót pacjenta do pełni sił potrwa około 6-8 tygodni. Teraz czeka go rehabilitacja, która będzie polegała głównie na ćwiczeniach mięśni grzbietu, aby nie uległy one zanikowi po operacji. - Spodziewam się trwałego ustąpienia dolegliwości oraz powrotu pacjenta do pełnej aktywności ruchowej po uzyskaniu zrostu międzytrzonowego – mówi dr Kseniuk.

Schorzenia kręgosłupa i towarzyszące im dolegliwości bólowe dotyczą już 80 proc. populacji. Niewielu chorych – w obawie przed skomplikowaną operacją – szuka pomocy specjalisty. Tymczasem małoinwazyjne metody operacji kręgosłupa pozwalają na nienaruszenie mięśni i więzadeł przykręgosłupowych, mniejszą utratę krwi i mniejsze dolegliwości bólowe. Zazwyczaj skracają do minimum czas spędzony w szpitalu. - Nie powinniśmy zatem bać się operacji tylko konsekwencji, do jakich może dojść, jeśli nie podejmiemy leczenia na czas – dodaje dr Kseniuk.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.