Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Olsztyńska WSPR z nowoczesną karetką do transportu noworodków

Udostępnij:
Nowoczesny ambulans do przewożenia noworodków w stanie zagrożenia życia trafił 10 stycznia do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Karetka posłuży do transportu wcześniaków ze szpitali powiatowych do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Zakup ze wsparciem samorządu
– Jedną z najważniejszych kwestii jest zdrowie i życie mieszkańców Warmii i Mazur. Inwestujemy dużo pieniędzy w infrastrukturę szpitalną, również dziecięcą. Gdy chodzi o zdrowie najmłodszych, to nie ma chwili zawahania. I dziś jest nam niezmiernie miło, że tak wyjątkowy samochód trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie – podkreślił, przekazując ambulans, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, dodając, że „do zakupu pojazdu samorząd województwa dołożył 1,5 mln zł”.

– Karetka, która została wykonana na zamówienie, posiada najnowocześniejsze wyposażenie zapewniające komfort zarówno małym pacjentom, jak i obsłudze ambulansu – zaznaczył.

Dr Maria Dziejowska przypomniała, że „zespół medyków zajmujący się transportem noworodków powstał w 1991 roku z inicjatywy anestezjologów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie”.

– Przystąpiliśmy wówczas do programu opieki nad noworodkiem. Kontynuujemy tę pracę do dziś. Jest ona bardzo trudna, ponieważ zawsze jedziemy z dzieckiem w stanie zagrożenia życia – wyjaśniła lekarka, dodając, że „mali pacjenci są przewożeni ze szpitali powiatowych na terenie Warmii i Mazur do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie lub do innych placówek specjalistycznych w kraju”.

OIOM na kółkach
– Ambulans przewozi rocznie ok. 180 pacjentów w ciężkim stanie – wskazała dr Dziejowska.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Marek Myszkowski przekazał, że „nowy ambulans to swoisty kontener, ważący ok. 5 ton, zapewniający najwyższe bezpieczeństwo i trzystopniowy system amortyzacji”.

Samochód posiada zawieszenie pneumohydrauliczne oraz inkubator umieszczony na lawecie, w którym przewożony jest noworodek. Ponadto inkubator ma jeszcze amortyzator. W karetce na wyposażeniu są defibrylator, respirator i pompy infuzyjne.

Pediatra Dariusz Robak ocenił, że „przekazany stacji pogotowia ambulans to OIOM na kółkach”.

– Gdy zachodzi potrzeba, możemy wykonywać czynności ratujące życie małego pacjenta w karetce. Trzyosobową obsadę ambulansu stanowią lekarz, kierowca ratownik i pielęgniarka – dodał.

Przeczytaj także: „Do Łodzi trafiła pierwsza w kraju neonatologiczna karetka kontenerowa” i „O leczeniu wcześniaków”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.