SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pojęcie medycyny wieku rozwojowego wymaga promocji
Źródło: Ewa Gosiewska
Autor: Ewa Gosiewska |Data: 20.12.2017
 
 
- Powinniśmy mówić o chorobach wieku rozwojowego a nie o chorobach pediatrycznych. Na świecie również obserwujemy taki trend – twierdzi prof. Barbara Steinborn, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.
W 2020 roku w Poznaniu zostanie zorganizowana konferencja Annual Meeting – 2020 From Childhood to Adulthood with Disability. Podczas spotkania eksperci omówią niemal wszystkie czynniki wpływające na jakość życia dzieci, które z różnych przyczyn są niepełnosprawne. Szczególny nacisk zostanie położony na trudny czas przejścia dziecka z niepełnosprawnością, z dzieciństwa do dorosłości. - Ten etap jest szczególnie trudny. W Polsce nie ma jasno określonych reguł – jak to robić i dokąd takiego pacjenta kierować. Wypracowanie takich standardów byłoby bardzo wskazane. Najlepiej gdyby specjaliści chorób wieku rozwojowego mogli opiekować się tymi pacjentami dłużej - mówi prof. Barbara Steinborn.

Jak przekonuje prof. Steinborn powinniśmy mówić o chorobach wieku rozwojowego a nie chorobach pediatrycznych. - Na świecie również obserwujemy taki trend. Konferencja Annual Meeting – 2020 From Childhood to Adulthood with Disability może być pierwszym krokiem, żeby tę dziedzinę medycyny nazwać dziedziną wieku rozwojowego – dodaje.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że w opiece nad dzieckiem z niepełnosprawnością kluczowa jest interdyscyplinarna współpraca specjalistów różnych dziedzin. Prof. Steinborn w rozmowie zdradza jak w jej ocenie ta wielospecjalistyczna współpraca w Polsce wygląda, mówi również o rewolucji w neurologii ostatnich lat i nowych możliwościach, jakie daje medycyna szczególnie pacjentom z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Jakie choroby układu nerwowego u dzieci są szczególnie trudne do zdiagnozowania? Gdzie czyha najwięcej pułapek? Z jakimi barierami i szczególnymi trudnościami musi borykać się mały pacjent i jego rodzina ze stwierdzoną niepełnosprawnością na tle neurologicznym?
Zachęcamy do usłyszenia odpowiedzi eksperta i obejrzenia całej rozmowy Ewy Gosiewskiej z prof. Barbarą Steinborn.
EUROPEAN ACADEMY OF CHILDHOOD DISABILITY ANNUAL MEETING – 2020
FROM CHILDHOOD TO ADULTHOOD WITH DISABILITY odbędzie się 16-20 czerwca 2020 r. w Poznaniu.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe