Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polska ważnym krajem na mapie światowej kardiologii prenatalnej

Źródło: Mat. prasowe/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.11.2018
 
 
Od listopada lekarze z całego świata będą przyjeżdżać do międzynarodowego ośrodka referencyjnego firmy Philips – warszawskiego Zakładu Kardiologii Prenatalnej prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel, by podnosić swoje kwalifikacje.
Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej prowadzony przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przez prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel, jest od zeszłego roku międzynarodowym ośrodkiem referencyjnym firmy Philips, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt do badań prenatalnych w tej części Europy. Od listopada ośrodek przyjmuje na wizyty referencyjne lekarzy z całego świata, by mogli podnosić swoje kompetencje w dziedzinie kardiologicznych badań prenatalnych.

Kardiologia prenatalna to wymagająca dziedzina diagnostyki, w której konieczne jest połączenie umiejętności wykonywania ultrasonograficznych badań położniczych z oceną echokardiograficzną i pomiarami parametrów serca nienarodzonego dziecka. Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej Philipsa opiekuje się najbardziej wymagającymi przypadkami ciąż u pacjentek, u których lekarze podejrzewają wady serca płodu lub innych narządów.

- To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, że zostaliśmy międzynarodowym ośrodkiem referencyjnym Philips, ale fakt, że będziemy mogli szerzej promować wypracowaną przez nas koncepcję opieki perinatalnej i dzielić się naszymi doświadczeniami z ekspertami z całego świata sprawia, że jestem jeszcze bardziej dumna - mówi ekspert i kierownik ośrodka, prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel - Firma Philips zrealizowała unikalną koncepcję aparatu USG, który łączy w sobie technologię najwyższej jakości ultrasonograficznych badań położniczych i kardiologicznych. Korzystamy ze sprzętu Philipsa od pięciu lat i od samego początku ściśle współpracujemy w celu podnoszenia jakości ultrasonograficznych badań prenatalnych poprzez organizację szkoleń i wykładów – dodała prof. Szymkiewicz-Dangel.

Dzięki podpisanej umowie, lekarze z całego świata będą mogli wizytować ośrodek prowadzony przez prof. Joannę Szymkiewicz-Dangel i uczyć się, jak powinna wyglądać opieka w zakresie kardiologii prenatalnej. Dotyczy to zwłaszcza najtrudniejszych przypadków, przy których, dzięki wykonanym we właściwym czasie badaniom diagnostycznym, można leczyć niektóre wrodzone wady serca jeszcze w okresie prenatalnym.

- Wybraliśmy ośrodek przy ul. Agatowej w Warszawie nie tylko ze względu na najwyższy poziom kompetencji w diagnostyce ultrasonograficznej, ale przede wszystkim ze względu na stosowane w ośrodku kompleksowe podejście do kobiety i jej dziecka. Równie istotne jest zapewnienie szerokich konsultacji z lekarzami różnych specjalności oraz najwyższej jakości opieka psychologiczna - podkreśla Karol Wesołowski, szef Działu Ultrasonografii firmy Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - Cieszymy się, że wspólnie możemy dbać o mamy i ich dzieci, a także mieć swój udział w podnoszeniu kwalifikacji kadry medycznej nie tylko w Europie, ale także na świecie, wspierając przy tym dzielenie się najlepszymi praktykami opieki z Polski - dodał Karol Wesołowski.

Referencyjny Ośrodek Kardiologii Prenatalnej, kierowany przez prof. dr hab. n. med. Joannę Szymkiewicz-Dangel, opiekuje się ciężarnymi pacjentkami z podejrzeniem wad narządów wewnętrznych - w tym serca. Natomiast Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci organizuje kursy z zakresu ultrasonografii dla lekarzy specjalistów z dziedziny położnictwa i kardiologii pediatrycznej.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe