Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ponad 6 tys. opiekunów medycznych zyskało nowe umiejętności

Udostępnij:
Na kursie kwalifikacyjnym Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego 6,3 tys. opiekunów uzupełniło swą wiedzę i zyskało nowe umiejętności w pracy z pacjentami z podejrzeniem choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19.
Poszerzyli swoje kompetencje
Opiekunowie rozszerzyli swoje umiejętności m.in. o pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją – poinformowało PAP Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

Kurs składał się z dwóch części – teoretycznej (140 godzin) w formie wykładów na platformie e-learningowej, organizowanej przez CMKP, i z praktycznej (120 godzin) w jednostkach wyłonionych w procedurze zamówień publicznych przez Ministerstwo Zdrowia.

Uczestnicy projektu skorzystali także z innych form wsparcia: bezpłatnych skryptów w formie online, opracowanych przez CMKP, bezpłatnych webinarów z wybranych zagadnień omawianych na kursie organizowanym przez CMKP, dofinansowania zakupu specjalistycznych podręczników wskazanych w programie kursu, dofinansowania zakupu tabletu na potrzeby realizacji części e-learningowej kursu i korzystania ze skryptu online i cyfrowego repozytorium wiedzy oraz dofinansowania kosztów podróży i noclegów w czasie realizacji części praktycznej kursu.

Dodatkowo opiekunowie medyczni otrzymali roczny dostęp do internetowej bazy medycznej poszerzającej program kursu o tematykę z zakresu pielęgniarstwa, żywienia i dietetyki, fizjoterapii, psychologii, chorób zakaźnych i epidemiologii.

Opiekunowie medyczni uzyskali również dostęp do repozytorium z e-bookami – elektronicznymi książkami i podręcznikami na wyżej wymienione tematy. Ponad 1200 opiekunów wzięło udział w webinarach.

Kurs dla opiekunów medycznych zorganizowano w ramach projektu „Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju”. Opiekunowie medyczni, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu przed 1 września 2021 r. (na podstawie tzw. starej podstawy programowej kształcenia), zdobyli kompetencje w zakresie kwalifikacji MED.14.

Przeczytaj także: „Ustawa o niektórych zawodach medycznych z podpisem prezydenta” i „Pobranie krwi w ramach nowych kompetencji opiekunów medycznych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.