Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Powstanie kolejnych siedem Centrów Zdrowia Psychicznego

Źródło: FNZ, Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Autor: Monika Stelmach |Data: 20.12.2019
 
 
Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego sprawdza się na tyle dobrze, że w 2020 r. powstanie siedem nowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Do konsultacji trafił w czwartek (19 grudnia) projekt zarządzenia NFZ o CZP. Proponowane zapisy mają na celu doprecyzowanie zasad funkcjonowania ośrodków.
Pilotaż NPOZP pokazuje, jakie zmiany legislacyjne są potrzebne, żeby prawidłowo funkcjonował. Do konsultacji trafił w czwartek (19 grudnia) projekt zarządzenia NFZ o Centrach Zdrowia Psychicznego. W dokumencie doprecyzowano między innymi sposób sprawozdawania miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy, w celu zapewnienia właściwego rozliczania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot prowadzący centrum zdrowia psychicznego zarówno dla osób zamieszkujących obszar działania centrum jak i spoza tego obszaru.

Dodano także w §14 zarządzenia warunki udzielania świadczeń w zakresie leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacja) i leczenia zespołów abstynencyjnych po środkach psychoaktywnych (detoksykacja), aby zachować porządek prawny. Uzupełniono możliwości realizacji świadczenia o leczenie zespołów abstynencyjnych po substancjach psychoaktywnych (detoksykacja), co wynika z wprowadzenie tego świadczenia do rozporządzenia.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt zarządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego”.

O zmianach w programie rozmawiano również w środę (18 grudnia) w wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego podczas spotkania podsumowującego pod hasłem „Pomoc przyjazna, dostępna, dostosowana do potrzeb. Dotychczasowe działanie Centrów Zdrowia Psychicznego i rozszerzenie reformy psychiatrii”. Eksperci przyznali, że pilotaż pokazał, że ten model sprawdza się na tyle dobrze, że warto go rozwijać.

Przypomnijmy, że reforma psychiatrii polega na zmianie koncepcji leczenia: z izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania opieki środowiskowej, blisko miejsca zamieszkania chorego. Od ponad roku działa w Polsce 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, w których pomoc udzielana jest bez konieczności zapisywania się na konsultację oraz czekania w wielomiesięcznej kolejce do specjalisty. Zapowiedziano, że w 2020 r. do listy placówek dołączy siedem kolejnych miejsc, między innymi w Kielcach, Opolu i Złotowie [lista podmiotów na końcu artykułu].

- Istota zmiany tkwi w procesach mentalnych. Sposób widzenia głębokich kryzysów przez społeczność lokalną i społeczeństwo, decyduje o tym, jaką perspektywę mają osoby, które takiego kryzysu doświadczają. Czy spotka je poczucie bezradności, osamotnienia, odrzucenia, wykluczenia, poniżenia czy też przeciwnie – wyciągnięta zostanie do nich w porę oferta pomocy odpowiednio kompleksowej, skoordynowanej, dostosowanej i dostępnej blisko miejsca zamieszkania. Centrum Zdrowia Psychicznego jest projektem tworzenia instytucji, która ma te oczekiwania spełnić - przyznał prof. Jacek Wciórka, psychiatra, kierownik Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz I Kliniki Psychiatrycznej IPiN w Warszawie, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Środowiskowy model pomocy prowadzony jest z powodzeniem od kilku lat m.in. w Niemczech, USA, Australii i innych krajach. Ważną rolę do odegrania, poza specjalistami, mają również asystenci zdrowienia. Na gruncie polskim stanowią nowy element terapii. Tę funkcję pełnią osoby, które przeszły kryzys i po odpowiednim szkoleniu mogą służyć swoim wsparciem i doświadczeniem innym.

- Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu i ogromnej pracy własnej, związanej z poddaniem refleksji swoich przeżyć, nauczyliśmy się czerpać z nich wiedzę, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Umiemy mówić o naszych doświadczeniach, znamy historie innych chorujących, rozumiemy z czym zmaga się osoba z diagnozą psychiatryczną. Potrafimy słuchać i na różne sposoby wspierać w procesie zdrowienia zarówno chorego, jak i jego otoczenie. Jesteśmy różni jako ludzie, dlatego osobiste kompetencje każdego z nas mogą być trochę inne. Ale właśnie ta różnorodność sprawia, że możemy pracować w wielu miejscach, na różnych etapach kryzysu, a potem zdrowienia pacjenta. Część z nas odnajdzie się w pracy na oddziałach zamkniętych lub dziennych, innym bliższa będzie opieka środowiskowa. Wierzymy, że wspólne działanie może przynieść realne rezultaty zarówno w postaci poprawy opieki psychiatrycznej, jak i profilaktyki chorób psychicznych - powiedziała Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia.

Lista miejsc objętych pilotażem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – województwo łódzkie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie – podkarpackie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim – lubelskie,
- Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – podlaskie,
- Szpital Miejski Św. Jana Pawła II w Elblągu – warmińsko-mazurskie,
- Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu – świętokrzyskie,
- Szpital Wolski im. Dr. Anny Gostyńskiej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (Warszawa) – mazowieckie,
- Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – lubuskie,
- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie – mazowieckie,
- „MEDISON” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Koszalinie – zachodniopomorskie,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach – podlaskie,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu – podkarpackie,
- Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – małopolskie,
- Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie – mazowieckie,
- Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie – małopolskie,
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu – kujawsko-pomorskie,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej – śląskie,
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – pomorskie,
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie – śląskie,
- Szpital Ogólny im. Dr Witolda Ginela w Grajewie – podlaskie,
- Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu – lubuskie,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi Szpital im. dr. J. Babińskiego – łódzkie,
- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu – dolnośląskie,
- Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie – lubelskie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce – podlaskie,
- Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o – mazowieckie,
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie - małopolskie.

Przeczytaj także: „Kolejne placówki w pilotażu centrów zdrowia psychicznego”, „Balicki: Reforma psychiatrii jest spóźniona o 25 lat”, „Opinie polskich psychiatrów o psychiatrii i własnej roli zawodowej”, „Dostawki na oddziałach psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Biała plama (dziura) na mapie światowego zdrowia psychicznego”, „(Nie)zdrowie psychiczne”, „Prof. Agata Szulc: Brakuje empatii”, „Najbardziej wpływowy polski psychiatra to...”, Prof. Rybakowski zapowiada powstanie centrum zdrowia psychicznego w Poznaniu” i „Punktologia stosowana”.

O najważniejszych kwestiach związanych z polską psychiatrią będzie mowa podczas konferencji „Psychiatria w pytaniach i odpowiedziach”. Więcej o wydarzeniu na stronie: www.termedia.pl/Psychiatria-w-pytaniach-i-odpowiedziach.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe