SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Profesor Banasiewicz mówi o "przebojowej" terapii w chirurgii przewodu pokarmowego
 
Działy: Aktualności
- Niezwykłym kierunkiem rozwoju terapii podciśnieniowej, pokazującym jej niezwykły potencjał, jest endoskopowa terapia podciśnieniowa, która przebojem "wdarła się" do chirurgii przewodu pokarmowego. W niektórych dziedzinach jest najlepszą formą terapii - powiedział prof. Tomasz Banasiewicz. Z profesorem rozmawialiśmy podczas konferencji "Terapia podciśnieniowa i nie tylko".
Profesor Tomasz Banasiewicz, przewodniczący komitetu naukowego konferencji "Terapia podciśnieniowa i nie tylko", pełniący obowiązki kierownika oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i onkologii gastroenterologicznej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu:
- Ciągle ewoluują pomysły na temat zastosowania podciśnienia, a także rozwijają się nowe koncepcje i wskazania. Terapia podciśnieniowa staje się już nie tylko sposobem leczenia, ale uznaną metoda profilaktyki zakażenia ran, szczególnie w grupach pacjentów o dużym ryzyku powikłań septycznych. Wciąż rozwija się zagadnienie połączenia terapii podciśnieniowej z płukaniem (tzw. instillation"), celem poprawy efektywności leczenia ran zakażonych.

Niezwykłym kierunkiem rozwoju terapii podciśnieniowej, pokazującym jej niezwykły potencjał, jest endoskopowa terapia podciśnieniowa, która przebojem "wdarła się" do chirurgii przewodu pokarmowego. W niektórych dziedzinach, na przykład w leczeniu powikłań chirurgii górnego odcinka przewodu pokarmowego, jest bezsprzecznie najlepszą formą terapii. W większości oddziałów w Niemczech zajmujących się chirurgia przełyku metoda ta jest postępowaniem pierwszego wyboru przy leczeniu nieszczelności zespoleń. Obecnie rozpoczyna się badanie, w której endoskopowa terapia podciśnieniowa będzie stosowana profilaktycznie w wybranych grupach chorych. Jednym z pionierów tej metody jest stały gość naszej konferencji - Mike Laukoetter. Dzięki naszej wieloletniej przyjaźni i dużej pomocy Mike'a mogę z duma powiedzieć, iż w Polsce metoda ta jest stosunkowo dobrze znana, stosowana i jesteśmy w ścisłej czołówce Europy, pod względem zarówno liczby i zakresu zabiegów, jak i prac naukowych i publikacji. Niesamowite w tej formie terapii, pozwalającej często unikać dużych, ryzykownych zabiegów, jest jej minimalny koszt. Wystarczy prosty zestaw podciśnieniowy, podstawowy sprzęt endoskopowy, odrobina wyobraźni i.... działa!

Bardzo ciekawym zastosowaniem podciśnienia jest system ambulatoryjnego przeszczepu skóry, który pozwala na proste (30 minut), bezbolesne, ambulatoryjne pobranie powierzchownej warstwy skóry i jej bezpośredni przeszczep na odpowiednio przygotowaną ranę (przy czym zarówno przygotowanie rany, jak i wspomaganie gojenia przeszczepu może być prowadzone przez systemy terapii podciśnieniowej)
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe