Specjalizacje, Kategorie, Działy
Created by Yanalya - Freepik.com

Rywaroksaban z aspiryną skuteczniejszy od samej aspiryny

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Wesołowska
|
Źródło: News-medical.net/AW
Duże międzynarodowe badanie wykazało, że kombinacja dwóch leków – rywaroksabanu i aspiryny jest skuteczniejsza w zapobieganiu komplikacji u osób z chorobą wieńcową niż sama aspiryna.
Badanie o nazwie COMPASS prowadzi Population Health Research Institute (PHRI) z McMaster University & Hamilton Health Sciences (HHS) w Kanadzie. Wzięto w nim pod uwagę dane zebrane od 27 400 osób z 33 krajów, wszyscy mieli chorobę niedokrwienną serca lub chorobę wieńcową.

Części badanych podawano rywaroksaban: 2,5 mg dwa razy dziennie oraz 100 mg aspiryny raz dziennie; druga grupa otrzymywała tylko rywaroksaban (5 mg dwa razy dziennie), a trzecia – tylko aspirynę (100 mg raz dziennie). Stan zdrowia uczestników badania monitorowano w pierwszym i szóstym miesiącu badania, a następnie co pół roku.

Okazało się, ze kombinacja rywaroksabanu i aspiryny redukuje ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 28 procent, zmniejsza też związane z nimi uszkodzenia kończyn aż do 46 procent. Sam rywaroksaban nie jest jednak pod tymi względami skuteczniejszy od aspiryny.

Zarówno kombinacja leków, jak i sam rywaroksaban zwiększały ryzyko krwawień, ale nie dotyczyło to krwotoków zagrażających życiu ani krwotoków z ważnych organów.

Rezultat próby klinicznej był na tyle wyraźny, że została ona przerwana po 23 miesiącach, w lutym 2017 roku. Wyniki badania zostały zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie. Dokładne ich omówienie będzie opublikowane w czasopiśmie New England Journal of Medicine.

Kolejna publikacja dotycząca tego samego badania ukaże się wkrótce w the Lancet – wyniki wskazują, że wspomniana kombinacja leków jest skuteczniejsza od samej aspiryny również jeśli chodzi o ryzyko niedokrwienia kończyn.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.