Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skuteczność inhibitorów kalcyneuryny w leczeniu AZS

Źródło: Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 10.07.2020
 
 
Inhibitory kalcyneuryny są alternatywą dla miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS).
Na łamach Advances in Dermatology and Allergology Natalia Łabędź i profesor Rafał Pawliczak opublikowali wyniki swojego przeglądu systematycznego i meta-analizy dotyczącego zastosowania inhibitorów kalcyneuryny w leczeniu AZS.

Autorzy do analizy włączyli jedynie randomizowane badania kliniczne, które w sumie dotyczyły 7376 dzieci i dorosłych z AZS. Inhibitory kalcyneuryny były skuteczniejsze od miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów (RR=1,24; 95% CI: 1,06–1,44). Jednakże, stosowanie miejscowo inhibitorów kalcyneuryny było związane z częstszym występowaniem uczucie piekącej skóry w (RR=3,32; 95% CI: 2,90–3,80) i świądu (RR=1,59; 95% CI: 1,34–1,80) w porównaniu z miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami.

Podsumowując, wyniki badań klinicznych wskazują że inhibitory kalcyneuryny są skuteczną alternatywą wobec miejscowość stosowane glikokortykosteroidów w leczeniu AZS. Jednakże, leki te wywołują częściej świąd i pieczenie skóry.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe