Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Created by Valeria_aksakova - Freepik.com

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży a rozwój neurokognitywny dzieci

Źródło: Am J Clin Nutr/Pubmed/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 26.07.2017
 
 
Zbyt duże dawki kwasu foliowego przed poczęciem i we wczesnej ciąży mogą źle wpływać na późniejszy rozwój dziecka - wynika z badania opublikowanego w The American Journal of Clinical Nutrition.
Korzyści płynące z suplementacji kwasu foliowego (folic acid sumplements – FAS) przed ciążą są dobrze znane naukowcom. Do tej pory nie wiadomo jednak było, jak na rozwój płodu, a następnie na rozwój neurokognitywny dziecka wypływają duże dawki FAS (≥1000 μg/d). Najnowsze badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition odpowiada na to pytanie.

W wieloośrodkowym, kohortowym badaniu podłużnym o nazwie Infancia y Medio Ambiente (INMA) Project wzięli udział uczestnicy z czterech regionów Hiszpanii. Ciężarne kobiety były rekrutowane do badania w latach 2003-2008. W efekcie udało się zebrać dane od 1682 par matka-dziecko.

Ciężarne kobiety wypełniały kwestionariusz, w którym odpowiadały na pytania dotyczące suplementacji kwasu foliowego. Pytania dotyczyły m.in. spożywania FAS między 10-13 i 28-32 tygodniem ciąży. Rozwój neuropsychologiczny dzieci mierzono, gdy ukończyły one 4-5 lat, do badań użyto skali umiejętności dziecka McCarthy’ego. Do analizy danych wykorzystano wielokrotną regresję liniową oraz metaanalizy.

Okazało się, że jedna trzecia badanych (n=502) przyjmowała przed poczęciem i w początkowym okresie ciąży suplementy kwasu foliowego w dawce ≥1000 μg/d. Taki sposób przyjmowania korelował z wieloma czynnikami rozwoju neurokognitywnego: poziomem słownictwa ogólnego (β = -2.49; 95% CI: -4,71, -0,27), pamięcią werbalną (β = -3.59; 95% CI: -6.95, -0.23), funkcjami kognitywnymi kory tylnej (β = -3.26; 95% CI: -5.51, -1.01).

To pozwoliło naukowcom na wyciągnięcie wniosków: suplementacja kwasu foliowego w dawce ≥1000 μg/d przed poczęciem i w początkowym okresie ciąży ma związek z obniżonym poziomem rozwoju kognitywnego u dzieci w wieku 4-5 lat. Badacze podkreślają, że przyjmowanie suplementów kwasu foliowego w takich dawkach powinno być ściśle monitorowane przez lekarza, a jeśli to możliwe – odradzane.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe